A tavalyi nem túl meggyőző év után idén a teljes okostelefonos piac hétszeresével bővülhet a hajtogatható kijelzőkkel szerelt telefonok (foldable) szállítási volumene, jövőre azonban ennél is sokkal szélesebbre nyílik az olló – állítja az IDC. Az amerikai piackutató héten megjelent előrejelzése szerint ugyanis hatalmas lendületet ad majd az egyelőre marginális termékkategóriának az, hogy most már tényleg szinte biztosnak tűnik az Apple debütálása.
2025-ben várhatóan 20,6 millió hajtogatható okostelefon kerül forgalomba, ami a tavalyi teljesítményt 10 százalékkal fejeli meg. A foldable szegmens jelentőségét (pontosabban jelentéktelenségét) ugyanakkor jól mutatja, hogy összességében nagyságrendileg 1,25 milliárd mobilt szállítanak le idén a gyártók. Ez viszont az elkövetkező években alaposan megváltozhat, mert a hajtogatható típusok évről évre sokkal nagyobb ütemben nőhetnek majd.

A hajtogatható és a nem hajtogatható okostelefonok éves növekedési kilátásai (forrás: IDC)
A jövőre prognosztizált, mintegy 30 százalékos "robbanás" leginkább annak tudható be, hogy az IDC gyakorlatilag készpénznek veszi a hajtogatható iPhone 2026-os megjelenését. A régóta várt és pletykált készüléken a legújabb hírek szerint már tényleg a kereskedelmi forgalomba kerülés előtti utolsó simításokat végzik.
Az IDC szerint az Apple már az első évben több mint 22 százalékos részesedést hasíthat ki magának ebből a részpiacból, értékét tekintve pedig három dollárból egy Cupertino kasszájában csöröghet. A két adat közötti eltérést az magyarázza, hogy az almás vállalat a vetélytársaknál hagyományosan drágább árszinttel dolgozik, ami vélhetően most sem lesz másként, mivel 2400 dollár körüli árcédulával debütálhat az első hajlítható kijelzővel szerelt iPhone.
A veszélyes rivális megjelenése ellenére a terület két másik komoly szereplőjénél sem lesz ok azért panaszra a szakértői előrejelzés alapján. A Samsungnál a Dél-Koreában nemrég óta kapható, háromrét hajtható Galaxy Z Trifold elérhetőségének nemzetközi kiterjesztése hozhat új kuncsaftokat. Az amerikai szankciók miatt globális mobilgyártói ambícióiról lemondani kényszerüt kínai Huawei esetében pedig a stabil otthoni keresletre alapozva van esély az ideinél akár kétszer jobb eredmény elérésére (és ezzel 17 százalékot megszerezve a teljes hajlítható szegmensből).
Lesz ez még több is
Ami a termékkategória hosszú távú esélyeit illeti: az IDC szerint ezek a különleges megoldások jó esélyt kínálnak a gyártóknak arra, hogy növelni tudják szállításaikat az egyébként megrekedni látszó okostelefonos piacon. Mindez 2029-ig előretekintve éves átlagban 17 százalékkal gyarapíthatja a foldable mobilok szállításait, amivel az időszak végére elérhetik a 10 százalékos részesedést a teljes okostelefonos tortából.
(Kép: Huawei)
EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT MA EGY PROJEKTMENEDZSERNEK TUDNIA KELL!
Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, csapattopológiáról. Folyamatos programok három teremben és egy közösségi térben: exkluzív információk, előadások, interaktív workshopok, networking, tapasztalatcsere.
2026.03.10. UP Rendezvénytér
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak