Az OpenAI néhány nappal ezelőtt mutatta be a GPT-4o modellre épülő képgenerátorát, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználók közvetlenül a ChatGPT-vel csináltassanak képeket szöveges utasítások alapján. A funkciót, amit szintlépésnek tartanak a különálló DALL-E modellekhez képest, nemcsak a ChatGPT Plus, a Pro és a Team előfizetői előtt nyitották meg, hanem az ingyenes változattal is hozzáférhetővé tették a többi frissítés mellett, mint amilyen a pontosabb szövegmegjelenítés és a részletesebb, összetettebb utasítások követése.
Az OpenAI szerint hosszan tanították a modellt "a képstílusok széles skáláján", ami ennek nyomán képes a népszerű animációkra emlékeztető állóképeket és videókat is generálni. Innentől néhány nap kellett csak hozzá, hogy felbukkanjon egy új trend a közösségi médiában a japán Studio Ghibli animációs cég munkáinak utánzásával, ami a technológia ereje mellett az MI-termékek szerzői jogi és etikai problémáit is demonstrálja – nem beszélve arról, hogy az ingyenes felhasználást átmenetileg korlátozni kellett a szerverek túlterheltsége miatt.
Ihletett alkotás néhány kattintással
A Studio Ghibli, illetve annak egyik alapítója, Mijazaki Hajao sajátos stílusának számtalan olyan rajongója van, aki rögtön nekilátott a népszerű internetes mémek vagy személyes fényképeik "ghiblifikálásának". Legalább annyian viszont felháborodtak a dolgon, amikor ilyen módon találkoztak a szerzői jog által védett kreatív alkotásokon kiképzett MI-eszközök használatával és azzal a problémával, és arra, hogy ez mit jelenthet az emberi művészek jövője szempontjából. Különösen, hogy a most 84 éves Mijazaki, aki történetmesélése mellett kézzel rajzolt alkotásairól ismert, mindig kritikus volt az MI animációs alkalmazásával kapcsolatban.
Ahogy a Ghibli-stílusú képeik elárasztották a közösségi médiát, Mijazaki korábbi megjegyzései is újra felszínre kerültek. Az AP riportja például felidézi, hogy amikor 2016-ban bemutattak neki egy MI-vel készített demót, a művész egyértelművé tette, hogy sohasem szeretné beépíteni ezt a technológiát a munkájába. "Határozottan úgy érzem, hogy ez magát az életet sérti" – tette hozzá. Bár a stúdió eddig nem nyilatkozott az OpenAI nagy ötletéről, nehéz lenne azt feltételezni, hogy tapsolnának az általa teremtett új divathoz.
A ChatGPT-t gyártó OpenAI ettől függetlenül is szerzői jogi perek egész sorával kénytelen szembenézni. Az új képgenerátorral kapcsolatban a vállalat fejtegeti, hogy termékeiben korlátozza annak a lehetőségét, hogy a felhasználó élő művészek stílusában próbáljon meg képeket létrehozni. A "stúdiók tágabb stílusának" utánzása azonban megengedett, hogy az emberek "elragadó és ihletett rajongói alkotásokat hozhassanak létre és oszthassanak meg" – amivel persze az OpenAI is meghatározza sajnálatos értelmezését ezekre a fogalmakra.
Határtalanul méltányos felhasználás
Bár egy-egy stílus valóban nem védhető a szerzői jogi törvények alapján, ez a fajta felhasználás a jogászok szerint sem feltétlenül sima ügy, ha beleegyezés és ellenszolgáltatás nélkül történik. Még az OpenAi vezérigazgatója, Sam Altman is Ghibli-stílusú profilképre váltott az X közösségi platformon, amit nehéz máshogy értelmezni, mint "a Ghibli márkajelzésének, nevének, munkájának és hírnevének felhasználását az OpenAI termékeinek népszerűsítésére" – idézi az AP az egyik aktivista művészt, Karla Ortizt, aki szerint az OpenAI-hoz hasonló cégek egyszerűen nem törődnek a művészek munkájával és megélhetésével.
Közben már a Fehér Ház hivatalos X-csatornája is megosztott egy Studio Ghibli-stílusú illusztrációt, amit egy drogdíler tényleges letartóztatását ábrázoló felvételből generáltak. Ortiz szerint az ilyesmivel "lemészárolják Mijazaki zseniális, csodálatos munkáját", és reményét fejezte ki, hogy a Studio Ghibli is bírósághoz fordul majd emiatt. A OpenAI egyébként olyan üzleti vállalkozás, ami már formálisan is feladta a non-profit működését, így világjobbító nyilatkozatai is egyre súlytalanabbak, amikor a méltányos felhasználás meghatározását próbálja újraírni.
Érdekes egyébként, hogy a jelek szerint még házon belül sem sikerült teljesen tisztába tenniük a dolgokat: a Business Insider két nappal ezelőtt még arról írt, hogy az OpenAI új 4o eszköze a ChatGPT előfizetéses verzióiban simán legenerálja a Ghibli-stílusú képeket, de az ingyenes verzió, ami éppen a korábbi DALL-E 3 modellt használja, nem hajlandó ilyen képeket létrehozni. A rendszer ebben az esetben szerzői jogi védettségre hivatkozva tagadja meg az utasításokat, de arról sem az OpenAI, sem a Studio Ghibli nem nyilatkozott a lapnak, hogy a kettős mércét a szerzői jogi megközelítés változása, esetleg a felek közötti megállapodás magyarázza.
A BI mindenesetre megjegyzi, hogy ez a gyakorlat arra azért alkalmasnak tűnik, hogy a fizetős ChatGPT szolgáltatás felé terelje a felhasználókat.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak