A mesterséges intelligencia fejlesztésével kapcsolatos versenyfutás a technológiai széttagoltságot erősíti világszerte, ami értelemszerűen megnövelte a globális vállalatok kitettségét az ebből fakadó kockázatoknak – állapítja meg néhány nappal ezelőtt közzétett tanulmányában a Boston Consulting Group. A stratégiai tanácsadó és annak BCG X technológiai részlege szerint ilyen kockázat például, hogy a piac kis számú szállító kezében van, többségében az Egyesült Államokban vagy Kínában, és a legtöbb ország nem rendelkezik megfelelő eszközökkel, hogy önellátóvá váljon ezen a területen.
A kormányzatok ettől még nem feltétlenül várnak ölbe tett kézzel, és a koncentráció sokukat arra készteti, hogy szigorúbb és szélesebb körű korlátozásokat vezessenek be joghatóságukon belül a szóban forgó technológiák használatára. A BCG szerint a szabályozások egyre összetettebbé és változatosabbá válnak majd az adatok, a szoftverek és a hardverek vonatkozásában, ami a geopolitikai változékonyságot is figyelembe véve tovább erősíti a piacok és a megfelelőségi rendszerek megosztottságát. Az informatikai rugalmasság ezzel operatív megfontolásból vállalati stratégiai szükségletté válik.
Seholsem vízszintes a pálya
A BCG-nél úgy látják, hogy a vezető testületeknek több kulcsfontosságú területen fel kell tenniük a kérdést, hogy hol és hogyan lehet előre jelezni a fenyegetéseket, hogyan lehet felkészíteni a szervezetet a kockázatok mérséklésére, sőt hogyan lehet szükség esetén átalakítani az üzleti tevékenységüket. A tanulmányban idézett adatok alapján a nagyvállalatok közel fele van jelen különböző országokban, nem beszélve egyedi tulajdonosi szerkezetükről, miközben már jóval azelőtt elkezdték felépíteni MI-csapataikat és MI-ökoszisztémájukat, hogy a feszültségek ennyire felerősödtek volna világszerte.
Emellett felhívják a figyelmet az MI kínálati versenyében tapasztalható egyensúlyhiányra is, ami különösen látványos a beruházások terén. A technológiai vállalatok piaci kapitalizációját tekintve ugyanis az Egyesült Államok az ötszörösét adja az ázsiai csendes-óceáni térségnek és húszszorosát Európának, emellett pedig a beruházási adatok is ehhez hasonló aránytalanságot mutatnak a gazdaságok relatív méretéhez képest. A verseny dinamikáját így a számítási teljesítménybe és a csúcs MI-modellekbe való hatalmas beruházások, illetve a nyitottabb és gazdaságosabb modellek megjelenése alakítja.
A tanulmány kitér rá, hogy az "MI-szuperhatalmak" mellett az "MI-középhatalmak" hogyan próbálnak kikönyökölni maguknak némi helyet. Az Európai Unió az Egyesült Államok és Kína mögött a harmadik helyet foglalja el jelentős adatközponti kapacitással és a világ második legnagyobb, 275 ezer szakemberre épülő tudásbázisával. A BCG szerint Európa vezet a mesterséges intelligenciát érintő legfontosabb publikációkat tekintve is, a jövőről szólva pedig hangsúlyozza a kapcsolt kapacitások jelentőségét nemcsak az MI, hanem a védelmi ipar vagy a megújuló energiaforrások terén is.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak