A DolphinGemma nevű mesterségesintelligencia-modell hozzájárulna a delfinek kommunikációjának megértéséhez, hosszabb távon pedig akár a fajok közötti kommunikációt is lehetővé tenné.

A Google DeepMind mesterségesintelligencia-kutatói bejelentették, hogy olyan új MI-modellt hozott létre, ami segíthet megfejteni a delfinek által kibocsátott hangokat, ezen keresztül pedig támogathatja a delfinek kommunikációjának jobb megértését célzó erőfeszítéseket. A társaság hivatalos blogján közölt bejegyzés szerint a DolphinGemma nevű modellt a Wild Dolphin Project (WDP) nevű nonprofit szervezet adatai alapján képezték ki, amelyek az atlanti (vagy foltos) delfinekről és azok viselkedéséről szólnak.

A nyílt Gemma modellekre épülő, 400 millió paraméterrel dolgozó DolphinGemma a delfinekre emlékeztető hangszekvenciákat is képes generálni, és elég karcsú hozzá, hogy okostelefonokon is futtatni lehessen. A gyakorlatban egy Google Pixel 6 készüléken kezdték a delfinhangok valós idejű, nagy pontosságú elemzését, de a Pixel 9-re szabott következő generáció már hangszóró- és mikrofonos funkciók integrálását, illetve a mélytanuló modellek és a mintafelismerő algoritmusok egyidejű futtatását is lehetővé teszi.

Mesterséges nyelvet is építenek a delfinekkel

A WDP már idén nyárra tervezi, hogy a Pixel 9 okostelefont használja majd egy olyan platform működtetésére, ami delfinhangokat szintetizál, és az állatok jelzéseit is feldolgozza a megfelelő "válaszok" után kutatva. A szervezet végső célja, hogy feltárja a természetes hangsorokban rejlő szerkezetet és potenciális jelentést, meghatározva olyan szabályokat és mintákat, amelyek a nyelv egy formájára utalhatnak. Az adatok puszta mennyisége és összetettsége miatt ehhez az MI-t tartják ideális eszköznek.

A Google közleményéből az is kiderül, hogy egy párhuzamos projektben az aktív, kétirányú interakciót vizsgálják: a CHAT (Cetacean Hearing Augmentation Telemetry) rendszer, amit a WDP a Georgia Tech-kel együttműködve fejlesztett ki, az összetett delfinnyelv feltérképezése helyett egy egyszerűbb "közös szótár" létrehozását célozza. Ebben hangokat társítanak olyan tárgyakhoz társítják, amelyekkel a delfinek szívesen kerülnek kapcsolatba, és a kíváncsiságukat kihasználva ráveszik őket a hangok utánzására.

Cloud & big data

Úgy tűnik, saját közösségi hálózatot épít az OpenAI

Állítólag házon belül már működik az X-szerű alkalmazás prototípusa, ami első körben a ChatGPT képgenerátora lenne egy közösségi feeddel.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.