Pontosabban egyelőre nem adóztatják: a tagországok két évre vállaltak moratóriumot erre. Akkor újra megvizsgálják a kérdést.

Ötévnyi egyeztetés után átmeneti megállapodásig jutottak a Kereskedelmi Világszervezet (World Trade O  rganization, WTO) tagországai a határon átnyúló adatforgalom adóztatása ügyében. 91 ország képviselői (a szervezetnek 164 tagja van) megállapodtak az e-kereskedelem új normáiról, köztük egy fontos kérdésről: a határokon átnyúló elektronikus adattovábbítás adóztatására (vám kivetésére) vonatkozó moratórium két évvel történő meghosszabbításáról. Utána felülvizsgálják a döntést.

Ha átmeneti is a megállapodás, ez meglehetősen fontos eredmény, mert a WTO fogalmi rendszerében az 'elektronikus adattovábbítás' minden, az interneten továbbított adatra vonatkozik, legyen az videó, hang vagy bármilyen más adattípus – ezt a 91 ország képviselői által kiadott közös nyilatkozat is rögzíti (PDF). Az indoklás szerint az adatok szabad áramlásának biztosítása különösen a kis- és középvállalkozások számára fontos, mert segíti fejlődésüket és gazdasági szerepük erősödését. Ugyanakkor a nyilatkozat nyitva hagyja annak lehetőségét, hogy az egyes tagországok belső adókat vessenek ki az elektronikus adattovábbításra.

A nyilatkozatot aláíró országok egyfajta hálózatsemlegességre is kötelezettséget vállaltak. Az internethez való hozzáférést olyan, "észszerű hálózatirányítás mellett" biztosítják, amely nem blokkolja vagy lassítja az internetforgalmat, hogy azzal bizonyos szereplőket tisztességtelen kereskedelmi előnyökhöz juttathassanak.

A megállapodás tartalmaz vállalásokat a kormányzati adatokra vonatkozóan is: azokat gépileg olvasható formátumban és ésszerű áron kell hozzáférhetővé tenni.

Tíz év, 180 fokos fordulat

Több szempontból is nagyot változott a technológiai ipar gazdasági világtérképe az elmúlt évtizedben. 2014-ben még arról vitatkozott a WTO, hogy mely tagországoknak lenne előnyös, ha vámmentessé tennék mintegy 1000 milliárd euró értékű informatikai áru világkereskedelmét. A mából nézve külön pikáns, hogy akkor ennek a megállapodásnak a legnagyobb ellenzője Kína volt, amely egy az USA-val kötött bilaterális megállapodás előnyeit szerette volna maximálisan kiaknázni olyan versenytársakkal szemben, mint például Dél-Korea.

Innen jutottak el oda a szervezet tagállamai, hogy ma már komolyan felvetődik, hogy az online adatforgalomra is vámot vetnének ki. Utóbbinak egyébként a világ minden táján vannak hívei: elsősorban a kommunikációs szolgáltatók. A nagy európai szolgáltatók (köztük a Deutsche Telekom, a Vodafone, az Orange és a Telefonica) két éve közös nyilatkozatban sürgették, hogy a big tech vállalatok, melyek a hálózati forgalom legnagyobb "generátorai" és haszonélvezői, vegyék ki részüket a hálózati költségekből. A szolgáltatók akkor úgy kalkuláltak, hogy a big techek évi 20 milliárd eurós befizetéssel 72 milliárd eurós lökést adnának az Unió gazdaságának.

Míg az Európai Bizottság komolyan vizsgálta a távközlési szolgáltatók javaslatát, WTO egyelőre nem vevő a hasonló ötletekre. A mostani dokumentum aláírói kifejezetten vállalják: megakadályozzák, hogy a hálózatokban szűk keresztmetszeteket lehessen létrehozni.

Megjegyzendő, hogy a WTO által közzétett szöveg egyelőre még nem határozat. A munkában részt vevő 91 országból ugyanis csak 80 írta alá. Az Egyesült Államok képviselője sem fogadta el, így további egyeztetések várhatók.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.