Az uszályokra épített, teljesen az ügyfelek igényeire szabott egységeket 12 hónapon belül üzemképes állapotban telepítik.

Két, egyenként 7,5 megawattos létesítményre kötött szerződésről számolt be a héten a Nautilus Data Technologies. A cég elsősorban a gyorsaságra helyezi a hangsúlyt az adatközpontok kiépítésekor. A mindössze és maximum 12 hónapra ígért telepítést pedig úgy érik el, hogy uszályokra telepítik az egységeket.

Az új létesítmények egyike Franciaországban, Marseille-ben áll munkába, míg a másikat a kaliforniai Los Angelesben telepítik. A helyszínek közös tulajdonsága, hogy megfelelő klímával rendelkeznek és könnyű csatlakozást biztosítanak a közelben található távközlési csomópontokhoz. Az amerikai helyszín esetében ez a One Wilshire Campus, amelyben több nemzetközi üvegszálas összeköttetés fut össze, Marseille közelében pedig számos tengeralatti kábel találkozik, ami biztosítja az interenetes kapcsolatot több kontinens között.

A Nautilus megoldása azonban nem csak gyors, hanem a gyártói közlemény alapján kifejezetten környezetbarát, energiatakarékos üzemeltetést is garantál. A cég által fejlesztett hűtőrendszer ugyan a környezetből felvett vizet is beveti a hőmérséklet szabályozására, ám a működési folyamat egésze nem jár vízfogyasztással, és csak minimális hőmérséklet-emelkedést jelent a kimeneti oldalon. A létesítmény energiaigénye a vállalat szerint 30 százalékkal kevesebb, mint más hasonló megoldásoké.

A vállalatnak egyébként már van működő, ügyfelek által is használt központja. A cloudos tárolást biztosító BackBlaze például idén szeptemberben jelentette be, hogy a San Joaquin folyón kikötött Nautilus Stockton adatközpontban rendelkezésre álló 7 MW-os teljes kapacitásból 1 MW-ra szerződött. A kaliforniai helyszín idén különösen komoly teszt alá vetette a létesítményt, mivel nyáron voltak napok, amikor 45 fok fölé is melegedett a külső hőmérséklet. A cég közlése alapján a vízhűtéses technológiának köszönhetően az extrém kánikula idején képesek voltak a benti átlaghőmérsékletet 28 fokon tartani.

Mások inkább elsüllyednek

A víz egyébként is kedvelt eleme az adatközponti telepítések fejlesztésén gondolkodó mérnököknek. Ennek extrém esete az, amikor az egész létesítményt a tengerbe süllyesztik. Néhány hónapja számoltunk be például a Subsea Cloudnál folyó munkáról: a cég még 2022 vége előtt üzembe szeretné állítani első, ügyfelek számára is elérhető tenger alatti adatközpontja Washington állam partjainál. A nem túl távlati tervek között pedig két további, a Mexikói-öbölben és az Északi-tengeren létesített egység szerepel.

Cloud & big data

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.