Az ukrán kormány négy nappal ezelőtti kérésére nem csak aktiválták az országban a SpaceX űrinternetes szolgáltatását, de hétfőn már meg is érkezett hozzájuk az első szállítmány a hozzáférést biztosító eszközökből.
Hirdetés
 

Megérkezett az első, Starlink felhasználói terminálokkal megpakolt teherautó Ukrajnába, amit az amerikai SpaceX küldött az ország miniszterelnök-helyettesének néhány nappal ezelőtti kérésére. Mihajlo Fedorov ugyanúgy a Twitteren tette közzé a fenti felvételt, mint ahogy múlt szombaton ugyancsak a közösségi csatornán keresztül kért segítséget a Starlink űrinternetes projektet gondozó SpaceX vezérigazgatójától, Elon Musktól.

Musk nemsokára reagált is a dologra, és közölte, hogy a műholdas internetszolgáltatást aktiválták az országban, az igénybevételéhez szükséges terminálok pedig úton vannak Ukrajna felé. A szállítmány hétfőn ért célba, miközben az ukrán városokban egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy kibertámadások érhetik a kritikus internetes infrastruktúrát, amelyben a múlt héten már részleges kieseésekről számoltak be.

A Starlink rendszer használatához való felhasználói terminálokat – külsőre egy lapos, fehér tányért kell elképzelni – a SpaceX közvetlenül az ügyfeleinek értékesíti. Az áruk 500 dollár körül van, ami így is csak a SpaceX önköltségének a felét fedezi. Ez utóbbit a társaság az év végéig 300-500 dollárrra szorítaná le: Musk korábban úgy fogalmazott, hogy ha sikerül nem csődbe menniük, az nagyszerű lesz, és onnan már tovább tudnak majd lépni.

Hasznos, de nagyon kockázatos is

A műholdas internetet működtető infrastruktúrának a földfelszíni eszközök (átjárók, földi állomások) is fontos elemei, ide értve a megfelelő helyre telepítve a tányérokat, amelyek jeleket küldenek és fogadnak az aktív Starlink műholdaktól. A kép alapján nem derül ki, hogy az első szállítmányban hány darab ilyen terminál érkezett, és az sem, hogy miként fogják elosztani és felhasználni azokat – bár olyan képernyőképek is megjelentek a neten, amelyek szerint Kijevben már használják a Starlink szolgáltatását.

Szakértők közben arra figyelmeztetnek, hogy a műholdas internetnek veszélyei is vannak a háborús helyzetben. A Reuters például a Torontói Egyetem Citizen Lab projektjének egyik kutatóját idézi, aki szerint a terminálok könnyen célpontot szolgáltathatnak az légteret uraló orosz hadseregnek. A lentről a műholdak irányába zajló sugárzást ezért érdemes egy nagy célkeresztnek tekinteni, különösen, hogy az oroszoknak több évtizedes rutinjuk van a célpontok műholdas kommunikáció alapján történő bemérésében.

A végfelhasználói terminálok telepítésében egyébként az is kihívás lehet, hogy azoknak tiszta rálátásra van szükségük az égboltra, hogy csatlakozhassanak a Starlink rendszeréhez. A hírügynökésg által megszólaltatott, műholdas kommunikációval foglalkozó tanácsadó szerint a városokban a sokemeletes épületek akadályozhatják a szolgáltatást, így praktikusan a közeli legmagasabb épület tetejére kellene felmenni az antennával. Ez a háborús helyzetben nyilván nem mindig a legjobb ötlet, így a Starlink akármennyire is hasznos segtséget nyújt Ukrajnának, a földfelszíni internetes infrastruktúrát sajnos nem lesz képes kiváltani.

Közösség & HR

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.