Egy svéd kutatás szerint többségüknek az alapfogalmak nem mondanak semmit, és még alapvető biztonsági műveleteket sem tudnak elvégezni az eszközeiken.

Egy biztonsági megoldásokat és szolgáltatásokat kínáló svéd cég, a Specops Software készített egy felmérést a millenniumi – vagy más néven Y – generációs felhasználók műszaki alapképzettségéről. Online kérdőíven megkérdezték a korosztály 2500 olyan képviselőjét, aki rendszeres PC-használónak tekinthető. A kutatás ugyan semmilyen szempontból nem tekinthető reprezentatívnak (pl. a mintáról a korcsoporton túl nem adnak meg semmiféle egyéb jellemzőt), de mindenképpen elgondolkodtató képet fest a korosztályról.

Már nem digitális bevándorló

Különösen azért érdekesek az eredmények, mert az 1980 és 1995 között születetteket felölelő generáció számára a digitális világ már nem idegen (az előző – X – generációt még digitális bevándorlónak nevezte a fogalom megalkotója, Marc Prensky). Felnőtté válásuknak már szerves része volt a digitális technológia, sőt a korosztály fiatalabb képviselői az internettel együtt nőttek fel. Körükben magas az otthonról dolgozók aránya, így mindennapi életük és munkájuk is függ a digitális technológiától.

A cég a kérdőívén elsősorban saját területét, a biztonságot helyezte előtérbe. De csak olyan alapvető fogalmakra és teendőkre kérdezett rá, melyekkel egy számítógép-használó gyakran találkozhat (lásd az 1. grafikont).

 
Specops Software: Millennials and Tech Terms 1
Infogram


Az eredményeket érdemes annak tükrében vizsgálni, hogy a válaszadók 67 százaléka állította: érte már kibertámadás a személyes eszközeit, 29 százalék válaszolt nemmel erre a a kérdésre (4 százalék nem tudta). A megtámadottaknak mindössze 39 százaléka – tehát a teljes 2500 fős mintában nagyjából minden negyedik válaszadó – mondta, hogy tudja, mit kell ilyenkor tennie. A többiek viszont azt sem tudnák eldönteni, hogy adott esetben a víruskeresés, esetleg a jelszómódosítás volna-e célravezetőbb, vagy válasszák inkább a gép tejes megsemmisítését csákánnyal.

Saját kárán sem képes tanulni...

Ami ennél is érdekesebb, hogy azok sem tanultak saját kárukból, akiket megtámadtak: 73 százalékuk (az összes válaszadó kevesebb mint fele) ugyanis semmit sem tett azért, hogy ne kelljen még egyszer egy kibertámadás következményeivel szembesülnie.

Egyébként felhasználói szinten elég jól elboldogulnak az eszközeikkel (lásd a 2. grafikont). A többségnek (81 százalék) nem okoz gondot futtatni vagy lelőni egy task managert, háromnegyedük (77 százalék) el tud indítani egy vírusellenőrzést, majdnem ugyanennyien (71 százalék) használnak inkognitómódú keresést. A keresési előzményeket azonban már csak 66 százalékuk tudja törölni, és csak 57 százalékuk tud apróbb problémákat elhárítani a gépén.

 
Specops Software: Millennials and Tech Terms 2
Infogram


És hogy a másik végletet, a nagy nem-tudásokat is lássuk: 92 százalékuknak fogalma sincs, hogyan kell VPN-t használni (még egyszer hangsúlyozzuk, a válaszadók közül nagy arányban vannak, akik otthonról dolgoznak). 89 százalékuk nem tudja, hogyan kell tűzfalat engedélyezni, 85 százalékuk pedig nem tudná laptopján visszaállítani a gyári alaphelyzetet (gyári reset), pedig sokszor ez a végső hibaelhárítási eszköz, amit laikusként is alkalmazhatunk.

Lehet, hogy az IT ennyire hétköznapivá vált?

Az alapismeretek alacsony fokára nem csak a korosztály érdektelenségből eredő felkészületlenség lehet magyarázat. Amikor ez a generáció az ezredforduló utáni első évtized végén megérkezett a munka világába, a nagy IT-szállítók már azt sulykolták, hogy az informatikára (és benne az internetre) közműként kell tekinteni. Megléte és hibátlan működése a felhasználó szempontjából adott. Ebből a felhasználók joggal vonhatták le azt a következtetést, nem kell vele foglalkozni. Ugyanúgy, ahogy a villamos vagy vízhálózatnál: a konnektorból jön az áram, a csapból folyik a víz, a felhasználó pedig legfeljebb annyit tud minderről, hogy hol vannak a mérőórák. Ha pedig baj van, majd jön a szerelő... Egyelőre ettől még távol vagyunk.

Így a kutatás alapján két dolgon érdemes elgondolkodni: vagy a technikai megoldásokat kell ennek megfelelően a felhasználók felkészültségéhez igazítani, vagy a közoktatásnak kell felkészíteni az eszközök használatára az embereket. Egyik sem könnyű feladat.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.