Még egy lépéssel közelebb kerültünk az Android Instant Apps elterjedéséhez. Hétfőn jelentette be a Google, hogy az első instant mobilalkalmazások már elérhetők az Android operációs rendszert futtató okostelefonok felhasználói számára – egyelőre egy limitált teszt erejéig.
Felhőből futtatott alkalmazások
Egy mai mobil app használatához legelőször is le kell tölteni az alkalmazást, majd telepíteni kell az okostelefonra, tabletre. Ez a folyamat gyakorlatilag megszűnik az Instant Apps használatával, hiszen utóbbiak egy weboldal betöltődésének idejével és sávszélesség-igényével érnek fel. Külön előny, hogy ehhez telepíteni sem kell az alkalmazásokat, azok a felhőből, felhőben futnak.
Tavaly mutatta be Android Instant Apps elképzelését a Google; az amerikai keresővállalat I/O fejlesztői konferenciáján számolt be a cloudból futó mobilalkalmazásokról alkotott elképzeléséről. Létrehozásukkal, ha el nem is tűnik, de legalábbis elmosódik a határ az appok és a weboldalak által nyújtott szolgáltatások között, ami alapvetően változtathatja meg a mobil webes felhasználói élményt.
Visszatérve a mostani bejelentésre: a Google a BuzzFeed, a Wish, a Periscope és a Viki Instant Appokat tette elérhetővé, számolt be a történtekről a keresőóriás Android Developer blogján. Az így nyert tapasztalatok elemzése után várhatóan újabb alkalmazásokra és felhasználókra fogja kiterjeszteni a telepítés nélkül működő mobilappok használatának lehetőségét.
Nem csak felhasználói, hanem fejlesztői oldalról is változást jelent természetesen az Instant Apps megjelenése. A programozók átállását, vagy legalább a technológiával való ismerkedését elősegítendő a Google közzétette ismertetőjét. A teljes szoftverfejlesztői készlet (SDK) az elkövetkező hónapokban válik elérhetővé a vállalat tájékoztatása szerint.
Megoldás a jelenlegi app modell bajaira
A kínai WeChat nemrég jelentette be gyakorlatilag ugyanennek a koncepciónak élesbe állását a távol-keleten. Az elképzelést "mini programok" néven emlegeti, létjogosultságát pedig azzal támasztja alá, hogy a felhasználók szívesen használnak már most is külső fejlesztőktől származó funkciókat – képszűrőket, nyelvi eszközöket, közösségi közlekedési szolgáltatásokat – a WeChat appból.
Habár elsőre nem tűnik piacrengető ötletnek, mégis, ha beválik, a jelenlegi appmodell két alapvető problémáját is megoldhatja. Egyrészt egy mobilalkalmazás átlagos mérete egyre csak nő, ahogy bővül funkcionalitása és alkalmazkodik a mind nagyobb kijelzőkhöz és jobb hardverekhez. Ez mindaddig nem jelent gondot, amíg egy vadonatúj iPhone 7-ről beszélünk, amelyen bőven rendelkezésre állnak ehhez a szükséges erőforrások.
A fejlődő piacokon azonban nem ez a helyzet, Kínában, Indiában jellemzően a költséghatékonyság – és az ebből származó mérsékeltebb okostelefon-felszereltség – dominál. És nem csak az átlagos hardverteljesítmény korlátozottságát kell figyelembe venni, hanem a fejlett országokhoz képest jóval alacsonyabb mobil sávszélességeket is. Ebben a környezetben pedig a nagy és sokat fogyasztó appok hátrányba szorulnak.
Az alkalmazások regisztrációja a másik, amire a mini programok megoldást jelenthetnek. Az e-kereskedelemmel foglalkozó alkalmazások esetében ez nem csak egy kényelmetlen folyamat újra és újra történő végrehajtását jelenti, hanem azt is, hogy olyan adatokat – felhasználónév, jelszó, fizetési információk, email stb. - kell megadni a használatához, amiket nem feltétlenül szeretne megosztani a felhasználó az adott szolgáltatás üzemeltetőjével.
Újabb front nyílik
A kínai modell persze eltér néhány helyen a Google által preferálttól. Míg az amerikai keresőóriás a legnépszerűbb mobil operációs rendszer tulajdonosa, addig a WeChat – még – csak egy réteg, ami beül a mobilplatform és a felhasználók közé. Azonban, ha ezt sikeresen teszi, akkor az hosszú távon az iOS és az Android számára is komoly gondot jelenthet; ahogyan azoknak a telefongyártóknak is, akik ezen platformokra építik készülékeiket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak