Eheti érdekesség a technológiai szabadalmak világából: a Lex Machina jogi elemző cég, amely máskülönben zavarba ejtően részletes statisztikákkal látja el a tengerentúli jogászokat, ezúttal az előző év amerikai szabadalmi ügyeit tárgyaló beszámolót adott ki. Ebből kiderül, hogy a 6092 kereset leggyakoribb célpontjainak tízes toplistáján kizárólag ICT vállalatokat találunk, ami az összes eset 13 százalékát jelenti – az Apple-t 59 esetben rángatták bíróság elé, de az Amazont is 50-szer, az AT&T-t pedig 45 alkalommal támadták meg. A szóban forgó társaságok persze maguk is tekintélyes szabadalmi portfólióval rendelkeznek.
Több volt a megsemmisített oltalom is
A leglelkesebben pereskedő vállalkozások tízes toplistája kevéssé ismert, szabadalombirtoklásból (azok díjaiból és pereskedésből, illetve a peren kívüli megegyezésekből) élő cégeket tartalmaz, amelyek közül kilenc ugyancsak az informatika területén mozog, és amelyeknek egyébként az ügyek számának 12 százalékos éves emelkedése is java részt köszönhető. A legnagyobb szabadalmi troll, egy Luxemburgban és egy Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cég tandeme 137 keresetet nyújtott be az előző év során. A legtöbbet kifogásolt szabadalom – bizonyos Gépjárművel történő utazás monitorozására és jelentésére szolgáló előzetes értesítési rendszer aktiválásáról szóló rendszer és módszer – egymagában is 133 esetben volt vita tárgya, ez a szám pedig csak a tömegközlekedési vállalatokkal történt júniusi megállapodás miatt nem kúszott sokkal magasabbra.
Érdemes megjegyezni, hogy a Lex Machina anyaga szerint az amerikai bíróságok egyre jobban támogatják azokat a vállalatokat, amelyek felveszik a kesztyűt egy-egy szabadalmi ügyben, és nem keresik rögtön a megegyezést, hogy megspórolják az eljárás tetemes költségeit. 2010-ben például csak két esetben fordult elő, hogy a bíróság elfogadott egy megsemmisítési kérelmet (vagyis kimondta, hogy a szóban forgó találmány egyszerűen nem alkalmas arra, hogy szabadalmaztassák), tavaly viszont már tizennégy alkalommal hozott ilyen jellegű döntést.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak