A Müncheni Műszaki Egyetem kutatói az emberek számára természetes kisegítő mozdulatokra igyekeznek megtanítani kísérleti robotjukat. Ha sikerrel járnak, az jelentős stabilitást adhat az egyelőre ingatag humanoid szerkezeteknek.

A robotok kitartása, precizitása olyasmi, amivel mi emberek soha nem vehetjük fel a versenyt, ám ez nem azt jelenti, hogy előbbieknek ne lenne mit tanulnia tőlünk. Ezt bizonyítja a Müncheni Műszaki Egyetem (Technische Universität München - TUM) robotikára specializálódott szakembereinek napokban bemutatott projektje, amely egy ősidőktől meglévő képességünket igyekszik az algoritmusok hajtotta gépekbe ültetni.

Két pontnál jobb a több

A két lábon való közlekedés alapból hatalmas koordinációt igényel a testtől, különösen igaz ez az ideálistól eltérő körülmények, helyzetek esetében. Ilyenkor az emberek ösztönszerűen vetik be másik végtagpárjukat, hogy kezükkel további stabil pontokat hozzanak létre, megkönnyítve ezzel az egyensúlyozást. 

Erre a képességre szeretnék megtanítani a LOLA elnevezésű humanoid robotot a német kutatómérnökök. Az alábbi videóban látszik is a tanulási folyamat, amely jelen pillanatban még nem teljesen automatizált. A robot számára ugyanis előre meghatározott pontokat jelölnek ki a térben, így azokat megközelítve tudja, hogy ott kell kapaszkodót keresnie.
 

 

A bemutató kisfilmben szerepel egy olyan jelenet is, ahol a csapat egyik tagja véletlenszerű mozdulatokkal igyekszik kibillenteni egyensúlyából a robotot, ám az a kettős kéztámasznak köszönhetően könnyedén kompenzálja az őt ért erőhatást. Mindez valós időben számolódik a gépet irányító algoritmus segítségével.

Bár a kutatás még korai fázisban tart, a projektgazdák bizakodóak. Köszönhetően a kézi rásegítésnek, LOLA már most is az egyik "legemberibb" mozgássorozatra képes nehéz terepen járva. A cél viszont az, hogy további fejlesztésekkel a robot teljesen önállóan legyen képes felismerni a helyzeteket, amikor plusz segítségre szorul egyensúlyának megőrzésére, illetve azt is, hogy ilyenkor pontosan hol talál megfelelő támasztási pontokat.

Piaci hírek

Betesz a produktivitásnak, ha az IT és az üzlet képtelen egy nyelven beszélni

Ezért is alacsony a magyar szervezetek produktivitása a META-INF reprezentatív kutatásása szerint.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.