A Strawberry kódnéven futó projekt a Reuters beszámolója szerint komoly előrelépést hozhat a mesterséges intelligencia területén, de a részletek egyelőre a legtöbb ott dolgozó számára sem ismertek.

Strawberry, azaz eper néven fut az a fejlesztési projekt az OpenAI falain belül, amellyel a ChatGPT-vel világhírűvé vált cégnél megpróbálják új szintre emelni a mesterséges intelligencia funkcionalitását és gyakorlati hasznosságát. Minderről a Reuters számolt be egy bennfentes forrásra és egy a hírügynökség birtokába került belső vállalati anyagra alapozva.

A múlt hét végén megjelent beszámoló egy olyan, még májusban látott OpenAI-dokumentumra hivatkozik, amelynek eredeti dátuma nem ismert. Annyi bizonyos, hogy ebben egy olyan új megközelítést vázolnak fel, amellyel a mostaniaknál lényegesen önállóbb MI-modelleket alkotnának meg. Utóbbiak így többek között képessé válhatnak mélyebb összefüggések megállapítására, ellentétben a mostani generatív algoritmusokkal, amelyek leginkább felszínes információgyűjtésre és azokból értelmes(nek tűnő) szövegek, illetve egyéb anyagok gyors megalkotására képesek – már ha éppen nem sületlenséget hordanak össze a legegyszerűbb kérsédekre is.

A hét lakat alatt, még az OpenAI legtöbb munkatársa előtt is titokban nevelgetett Strawberry valószínűleg a korábban szintén a Reuters által megszellőztetett Q* projekt folytatása, amelyről már tavaly az általános mesterséges intelligencia eléréséhez szükséges áttörésként beszélt a vállalat vezetősége. Az nem világos, hogy az önállóan és megbízhatóan szörföző, emberi gondolkodásra hajazó képességekkel felvértezett modellek fejlesztése milyen stádiumban tart, így ezek esetleges kereskedelmi bevezetésének dátuma is teljesen bizonytalan.

A hírügynökség megkeresésére a cég szóvivője csak általánosságok puffogtatásával reagált, miszerint az OpenAI-nál azon dolgoznak, hogy az MI-modellek "jobban látssák és értsék a világot, mint mi". A szóvivő hozzátette, hogy "az új MI-képességek folyamatos kutatása általános gyakorlat az iparágban", ami idővel bizonyosan elvezet majd ahhoz, hogy az algoritmusokat felvértezzük a gondolkodás képességével.

A témához kapcsolódik, hogy a Bloomberg beszámolója szerint múlt hét kedden az OpenAI berkein belül egy kutatási projekt demóját mutatták be a dolgozóknak, amely "új, emberhez hasonló gondolkodási képességekkel rendelkezik". A cég szóvivője a keddi gyűlés tényét megerősítette a Reutersnek, ám további részleteket nem kívánt megosztani, így a hírügynökség egyelőre azt sem tudta megerősíteni, hogy a bemutató a Strawberryről szólt volna.

Speciális megközelítés

A Reutersnek súgó forrás annyit árult el, hogy a Strawberry által képviselt tanítási módszer "drámaian javítja majd az MI-modellek érvelési képességeit". Az érvelés ebben a kontextusban azt jelenti, hogy a megfelelő modellekkel támogatott MI képessé válik a tervezésre, a fizikai világ működésének leképezésére, valamint megbízhatóan tud megoldani komoly kihívást jelentő, többlépcsős problémákat.

A Meta vezető mesterségesintelligencia-tudósa és a gépi tanulás egyik legmagasabban jegyzett úttörője, Yann LeCun ugyanakkor már korábban hangoztatta, hogy nem lát különösebb jövőt a nagy nyelvi modellek (LLM) és a rájuk épülő intelligens chatbotok területén. Az MI-optimistának mondott szakember szerint igazuk van mindazoknak, akik úgy látják, hogy a szóban forgó modellek nem biztonságosak, azt azonban rosszul látják, hogy az LLM-ek használata határozza majd meg a jövőnket.

(Illusztráció: OpenAI)

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.