Kanadai kutatóknak a nemzetközi támogatás mellett egy kiválóan dolgozó mélytanuló algoritmusra is szükségük volt a szupererős egyben ultrakönnyű nanoanyag megalkotásánál.

A mesterséges intelligencia elterjedését kínos ügyek és komoly problémák kísérik, az algoritmusok üzleti használata pedig egyelőre meglehetősen kétséges kimenetelű. Ennek ellenére hiba lenne az MI-t pusztán marketinges szemfényvesztésnek tekinteni, hiszen szerencsére vannak olyan alkalmazási területek, ahol egyértelmű segítséget jelent a technológia.

Egy ilyenre példa az a projekt, amelynek eredményeiről a Torontói Egyetem Alkalmazott Tudományok és Mérnöki Karának kutatói nemrégiben számoltak be. Gépi tanuló algoritmusuknak köszönhetően olyan nanoanyagot alkottak, amely a szénacél szilárdságával bír, de közben pillekönnyű. Ha sikerül megoldani a kereskedelmi felhasználáshoz szükséges gyártást, az anyag a repülőgépektől az autóiparon át egy sor területen hozhat gyökeres változást.

Kicsi a bors...

Az anyag ugyanolyan mintázatú, mindössze néhány száz nanométeres egységekből áll, amelyek "összekapaszkodva" rekordot jelentő teljesítményre képesek. Ennek a mintázatnak a tökéletesítéséhez járult hozzá az a Bayes-féle optimalizációs gépi tanulási modell, amely mindössze 400 adatpontból dolgozott, így a csapat kompakt, jó minőségű adatsorral dolgozhatott.

Az Advanced Materials szaklapban megjelent tanulmányt társszerzőként jegyző Peter Serles az algoritmus kapcsán azt mondta, hogy annak működése megdöbbentette a csapatot, mert nem pusztán lemásolta a sikeres geometriákat a képzéshez használt adatokból, hanem "megtanulta, hogy az alakzatokon végrehajtott változtatások közül mi vált be, és mi nem, így teljesen új rácsgeometriákat tudott megjósolni".

Egy kétfotonos polimerizációs 3D-nyomtató segítségével sikerült is előállítani a tesztek elvégzéséhez szükséges mikro- és nanoméretű prototípusokat. Az ezekkel végzett mérések alapján az anyag a korábbi hasonló megoldásoknál több mint kétszer jobb szilárdsággal rendelkezik. Köbméterenként 2,03 megapascal sűrűségű feszültséget bírtak ki, ami hozzávetőleg ötszöröse annak, mint amire a titán képes.

Egy lépésre a forradalomtól

A nanoanyag kivételes tulajdonságait a tudósok szerint egy sor iparágban lehetne kamatoztatni. Az egyik legkézenfekvőbb a repülőgép-gyártás. Itt a számítások szerint egyetlen kilónyi titán alkatrész lecserélésével évente 80 liter üzemanyag elégetését lehetne megspórolni.

A széles körű nemzetközi támogatással, egyesült államokbeli, német és dél-koreai egyetemek munkatársainak segítségével megalkotott nanoanyag további sorsa attól függ, hogy sikerül-e kitalálni, miként lehet gazdaságosan és megbízhatóan előállítani ipari mennyiségben.

(Illusztráció: Torontói Egyetem / Advanced Materials)

Piaci hírek

Imádják a San Franciscó-i utcai parkolóőrök a Waymo taxikat

Ezért aztán közel 600 büntetőcédulát gyűjtött össze a város utcáin cirkáló mintegy 300 önvezető taxi.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.