A keresőóriásnál maximum fordulaton pörgött a pénztárgép. Meg is lett az anyavállalat újabb rekord negyedéve.

Vannak esetek, amikor a rendkívüli tekinthető a normálisnak. Erre példa a Google anyavállalataként funkcionáló Alphabet, amely negyedévről negyedévre képes történelmi rekordnak minősülő üzleti eredményeket publikálni. A világ egyik legértékesebb vállalata tegnap tette közzé 2021 utolsó periódusában elért számait, amelyek - minő meglepetés - túlszárnyalták a szakértők előzetes várakozásait is.

Miközben a világban rengeteg probléma és geopolitikai feszültség (pandémia, csiphiány, logisztikai gondok, kínai-amerikai konfliktus, ukrán válság) nehezíti a gazdasági folyamatokat, a digitális kereskedelemben, a hibrid munkavégzés támogatásában, vagy éppen a streamelt szórakoztatásban érdekelt cégek köszönik szépen, továbbra is stabilan szállítják a történelmi eredményeket. Utóbbiak egyik mintapéldája a Google.

Dollárból font kerítés

Az Alphabet konszolidált forgalma a tavalyi ünnepi szezonban 75,3 milliárd dollárra hízott, 32 százalékkal megfejelve az egy évvel korábban elért szintet, illetve jó 3 milliárddal túllicitálva a Wall Street farkasai által előrevetített összeget. Mindebből bőven maradt a "nap végére" is: a 20,6 milliárdra rúgó negyedéves nettó nyereség részvényenként 30,69 dolláros profitnak felel meg. Talán mondani is felesleges, utóbbi bőven, több mint 10 százalékkal haladja meg az előzetes szakértői jóslatot.

Miközben a reklámelhelyezés a hátán viszi a céget, a cloudos szegmens is kezd egyre több forgalmat generálni. A Google Cloud az elmúlt negyedévben 45 százalékkal bővült, bevétele pedig elérte az 5,5 milliárdot. A nagyobb forgalom ellenére a részleg továbbra is masszívan veszteséges. Igaz, a most összehozott mínusz 890 milliós üzemi eredmény már arányait tekintve jóval kedvezőbb képet mutat a korábbi periódusoknál.

A vállalatcsoport lendületére jellemző, hogy bevétel szempontjából ez volt zsinórban a harmadik, nettó profit tekintetében pedig a negyedik olyan periódus, amikor az Alphabet történelmi nagyságrendű számokat tudott prezentálni.

 

Alphabet 2021/Q4, pénzügyi eredmények
Infogram

 

Ami a teljes 2021-es évet illeti, a 258 milliárd dollárnyi összbevétel természetesen rekordot jelent. Nem mellesleg pedig 41 százalékkal több, mint a tavalyelőtti érték. Utóbbi évben egyébként csak 13 százalékkalt tudott nőni a forgalom éves összevetésben, ami a cégcsoport leggyengébb eredménye volt az elmúlt évtizedben. Ennek oka a világjárvány kirobbanásakor tapasztalható riadalom volt, azonban a hirdető partnerek gyorsan túlestek a sokkon, és onnantól kezdve nincs fék az Alphabet szélsebesen zakatoló mozdonyán.

A versenytársaknak is jutott az örömből

A meggyőző adatokat a befektetők impresszív tőzsdei ralival honorálták. Az Alphabet papírjai a negyedéves jelentést követően nagyjából 9 százalékot erősödtek, ami teljesen eltűntette a január folyamán elszenvedett jelentős csökkenést (utóbbi nem cégspecifikus mozgás volt, a technológiai részvények globálisan rosszul teljesítettek eddig idén).

Érdekesség, hogy a jó hangulat átterjedt más, online hirdetési piacról élő vállalatok papírjaira. Erősödésnek indultak például a Meta (Facebook), a Twitter és a Snap részvényei is.

Piaci hírek

Trump sokadszor tolja arrébb a TikTok-döntés határidejét

Kezd a rétestésztához hasonló nyúlósságúvá válni a TikTok esetleges egyesült államokbeli kitiltásáról szóló történet. A kínai tulajdonú alkalmazás újabb 90 napot kapott az ügy rendezésére.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.