A YouTube közleménye szerint Magyarországon is elindult a YouTube Shorts béta verziója. A 2020 szeptemberében bejelentett Shorts szolgáltatást a YouTube azóta 26 országra terjesztette ki, és mostantól pedig több mint 100 olyan országban is igénybe vehető lesz, ahol maga a YouTube is elérhető. Bár a rövid formátumú videók eddig is megtekinthetők voltak a platformon, a magyarországi felhasználók július 14-étől a Shorts tartalomkészítő eszközeihez is hozzáférhetnek majd.
Ezek közé tartozik a több videoklip összefűzésére használható, multiszegmensű kamera, a zenés videó rögzítése vagy a sebességszabályozó beállítások. A mobilosoknak emellett lehetőségük nyílik kipróbálni a többi Shorts videó, sőt a YouTube-on szereplő bármely videó audiomintáit is. A TikTok felhasználóinak körében már jól ismert és sikeres megoldás elméletben több milliárd felvételhez jelent ilyen irányú hozzáférést, bár a videók feltöltőinek lehetőségük lesz elutasítani az egyes anyagok feldolgozását.
Új utak nyílnak a pénzkeresetre is
A YouTube közleményéből kiderül, hogy a termék nemzetközi terjeszkedésével egy időben több új funkció is elindul a szolgáltatáson belül. Ilyen apéldául szöveg hozzáadása a videók egyes pontjaihoz, a Shorts videók automatikus feliratozása, 60 másodpercnyi felvétel a Shorts kamerájával, vagy alapszűrők hozzáadása a Shorts videók színkorrekciójához. Szintén újdonségnak számít, hogy a felhasználók klipeket adhatnak hozzá a Shorts kamerájával készített felvételekhez a saját telefonjuk galériájából.
A zenéről szólva érdemes megjegyezni, hogy a tartalomgyártók 250 kiadó zeneszámait használhatják fel a Shorts videókban, a YouTube kezdőlapján pedig külön helyet kapnak a Shorts videók is, amelyek összességében már napi 6,5 milliárd megtekintésnél járnak világszerte. A szolgáltatás YouTube-integrációjához tartozik, hogy az elhangzó dalok részletei alapján egyszerűen el lehet jutni a teljes dalhoz és az előadóhoz is, természetesen a YouTube-on belül.
A társaság az utóbbi három évben már több mint 30 milliárd dollárt fizetett ki a platformon megjelenő előadóknak és médiavállalatokoknak, a bejelentésből pedig az is kiderül, hogy a YouTube folyamatosan keresi az újabb módokat a Shorts videók monetizálására és az alkotók díjazására. Ennek része az ugyancsak a közelmúltban bejelentett YouTube Shorts Fund, egy 100 millió dolláros alap, amelyből 2021 és 2022 folyamán fizetnek a tartalomkészítőknek.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak