Klímaaktivisták szerint a bitcoinnak is muszáj áttérnie az úgynevezett "proof of stake" modellre, amivel töredékére csökkentené egyre aggasztóbb energiafelhasználását.

Egy ideje már divat a megfelelő oszágok hozzárendelésével szemléltetni a bitcoinbányászat aktuális energiaigényét, ami most éppen Svédország teljes energiafelhasználásának felel meg, az iparág népszerűsége pedig továbbra is annyira felfutóban van, hogy egyes helyeken a csődből rángatja vissza a fosszilis tüzelőanyagokban utazó vállalatokat. Így Kínában, az Egyesült Államokban vagy az EU-ban is hiába nyernek teret a megújulók, ha az olaj kilowattóránkénti ára fél dollárcent marad: ​​ezzel az alternatív források nem versenyezhetnek, a bitcoinbányászatból pedig könnyen az említett fosszilis tüzelőanyagok kifogyhatatlan bevételszerzési motorja lehet.

A The Guardian tudósítása egy tegnap indított kampányt mutat be, amely szerint a helyzet egyszerűen megoldható lenne a bitcoinos tranzakciókat kezelő kódok frissítésével. A Change the Code Not the Climate (kb: a kódot változtasd, ne a klímát) elnevezésű kezdeményezés, amelyet nemzetközi és helyi környezetvédő csoportok koordinálnak, legalábbis ezen keresztül csökkentené a bitcoinbányászat túlméretezett karbonlábnyomát, méghozzá rögtön két nagyságrenddel.

Ez így már nem vezet sehova

A bitcoin "proof of work" (a munka bizonyítása) algoritmusa ugyanis óriási számítási kapacitást igényel a tranzakciók érvényesítéséhez és biztonságossá tételéhez, a bitcoinok főkönyvi hozzáadásához szükséges matematikai feladatok megoldására. A rivális ethereum eközben éppen egy másik rendszerre vált, amelyről úgy gondolják, hogy 99 százalékkal csökkentheti a vonatkozó energiafelhasználását. A "proof of stake" (a tét bizonyítása) protokoll értelmében a bányászok lekötik (elzálogosítják) a digitális valuta egy előre meghatározott részét, a pontatlan információk hozzáadása pedig szankciókhoz vezet.

A bitcoinos PoS-kampány szervezői szerint a bitcoin értékének és felhasználásának növekedésével muszáj lesz valamilyen kevésbé energiaigényes módszert találni, amit az iparág jelenlegi helyzete, de méginkább a jövőbeni növekedése indokol. Miután Kína tavaly lényegében lelőtte a bitcoinbányászatot és -kereskedést, a vezető szerepet az USA vette át, ahol már újranyitják az inaktív vagy bezárásra ítélt szénbányákat, sőt a gazdaságilag egyre versenyképtelenebb gázüzemek is elkezdtek rálállni erre a pályára.

Piaci hírek

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.