Satya Nadella az alkalmazottaknak és egyben a piacnak írt levele kapcsán már sejthető volt, hogy az átszabott hitvallást, az új célkitűzéseket csak úgy lehet elérni, ha karcsúsítják a cég emberállományát. A CEO levelében erre még nincs (közvetlen) utalás, a Bloomberg értesülései szerint azonban a szoftvervállalat hamarosan bejelenti, hogy több ezer alkalmazottnak mond fel a közeljövőben.
10 százalékos leépítés jöhet
A leépítés egyértelműen összefügg a Nokia készülékgyártásának felvásárlásával és a források is úgy tudják, hogy elsősorban azok a területek érintettek, amelyek a 7,2 milliárd dolláros üzlet következtében közössé és redundánssá váltak a két cég szervezetében. Emellett számítani lehet arra, hogy a marketing, valamint a mérnöki pozíciók is érintettek lesznek a változásokban, sőt, ezen kívül valószínűleg szoftver tesztelői és az Xbox-on dolgozó szakemberektől is megválik a Microsoft.
Satya Nadella és Stephen Elop: közös út, közös terhek
Azt a Bloomberg informátorai sem tudják egyelőre, hogy pontosan milyen mértékű elbocsátások következnek, de az biztos, hogy az utóbbi idők legnagyobb volumenű (2009-ben 5800 alkalmazottat küldött el a MS) leépítését is meghaladhatja a mostani akció. Akkor a válság hatásait próbálta ellensúlyozni a vezetőség, így 2012-ben csak százas nagyságrendű, elsősorban az értékesítést és a marketing területét érintő elbocsátásokra került sor.
Nagy terhet jelent a Nokia
A június 5-i állapot szerint a Microsoftnak 127 ezer alkalmazottja van, amiben már benne van a Nokiától átvett, mintegy 25 ezres munkaerő állomány. Az eddig is világos, volt, hogy a részleg átvételével a Microsoft tetemes költséget vett a nyakába, így a 10 százalékosra tippelt leépítés ezt próbálja majd ellensúlyozni.
Elemzők szerint a Nokiával között üzlet éves szinten 1 milliárd dolláros költségtöbbletet jelent, ami még akkor is masszív teher, ha a Microsoft kifejezetten jó pénzügyi mutatókkal rendelkezett az elmúlt időszakban. Ezzel ellentétben a Nokia legutóbbi, a mobilos eredményeket is tartalmazó pénzügyi jelentéséből az derült ki, hogy a készülékgyártás ipari szinten viszi a pénzt, így ez most már a Microsoft vállát nyomja.
Nyitókép: Eric Risberg / AP
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak