A határokon átnyúló műveletekben is sikeresen zárult a kínai digitális valuta próbája, amelynek során több mint 160 ilyen fizetést és devizatranzakciót bonyolítottak le több mint 22 millió dollár összértékben. A Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank for International Settlements, BIS) bejelentése szerint négy jegybanki valutát is érintő, valós értékű tranzakciókról van szó, amelyben kínai állami tulajdonban működő bankok is részt vettek. Mindez újabb lépés a digitális jüan nemzetközi fizetőeszközzé alakítását célzó törekvésekben, amelyre éppen akkor került sor, amikor az amerikai dollár látványosan erősödik más valutákkal szemben, ezzel pedig tőkekiáramlást vált ki a feltörekvő piacokon, veszélyeztetve gazdaságaik egészséges működését.
A BIS által fejlesztett, a központi banki digitális valutákat kezelő interoperábilitási platform (mCBDC Bridge) tesztje Kínát, Hongkongot, Thaiföldet és az Egyesült Arab Emírségeket is magában foglalta, és a közlemény szerint valós idejű, olcsóbb és biztonságosabb határokon átnyúló fizetéseket és elszámolásokat valósított meg. A Reuters ezzel kapcsolatban a Bank of Communications, a kontinentális Kína ötödik legnagyobb bankjának bejelentését is idézi, amelynek értelmében négy másik kínai bankkal együtt végezték el az mCBDC Bridge tesztet a vállalati ügyfelek fizetéseinek rendezésére.
Ebben is ők fújnák a passzátszelet
A kínai állami média közlése szerint a projekt résztvevői között már 20 kereskedelmi bank szerepel, amelyek között a kínai "big four" tagjaként ott van az Industrial and Commercial Bank of China vagy az Agricultural Bank of China. A központi bank már jó ideje teszteli a digitális jüant néhány kínai nagyvárosban, elsősorban a belföldi lakossági fizetéseknél, de már a kezdetektől arról beszélt, hogy meg kívánja vizsgálni a saját digitális valutájára épülő határokon átnyúló fizetéseket is. A világ második legnagyobb gazdasága meghatározó szerepet kíván játszani a digitális fiat valutákra vonatkozó, globális szabványok felállításában.
A várakozások szerint Kínában folyamatosan növelik majd a digitális valuta, ezzel párhuzamosan pedig csökkentik az elérhető fizikai valuta mennyiségét, sőt olyan prognózisok is vannak, amelyek szerint egy bizonyos ponton túl teljesen átállnának a digitális jüan használatára. A projekt 2019-ben indult, és bár időnként visszavettek a kezdeti lendületéből, már tavaly ilyenkor is arról írtunk, hogy 10 millió céges felhasználó mellett a 140 millió tárca addigi összes forgalma megközelítette a 10 milliárd dollárt. A jegybanki digitális pénzekkel világszerte zajló kísérleteket itt lehet nyomon követni egy interaktív térképen.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak