A csipgyártó a sokféle eszközben megtalálható Snapdragon CPU-k számítási kapacitásának egyesítésével oldaná meg az egyre növekvő MI-terhelést.

Sok konkrétum ugyan nem, ám egy érdekes koncepció elhangzott a Qualcomm Computexen tartott keynote-ján. Az idén 37. születésnapját ünneplő amerikai szállító a távol-keleti technológiai seregszemlén felvázolta, szerinte miként lehetne kezelni a mesterséges intelligencia (MI) felfutásával párhuzamosan növekvő munkaterheléseket.

Az MCX (Mobile, Compute and XR) üzleti divíziót irányító Alex Katouzian beszédében felvázolt egy (számukra) ideális ügyfelet, akinek a számítógépétől az okostelefonján és okosóráján át a AR-headsetjéig mindenben a Snapdragon csipcsalád valamelyike dolgozik. (Való igaz, a Qualcomm platformja már minden felsorolt területen jelen van, más kérdés, hogy piaci részesedése nem feltétlen elsöprő mindegyikben.)

A cég szerint a fenti kiindulópont miatt adja magát az ötlet, hogy a CPU-kat közös munkára fogja a felhasználó, függetlenül attól, hogy éppen melyik terméket használja. Ez a közös feladat pedig természetesen nem más lenne, mint a mesterséges intelligencia kiszolgálása. Utóbbi a ChatGPT megjelenésével a technológiai világ első számú buzzwordjévé vált, amire az átlagfelhasználók mellett a cégvezérek is erősen ráharaptak. A hirtelen támadt piaci lehetőséget egymás nyakát taposó szállítók serege igyekszik minél többféle módon, minél gyorsabban kihasználni.

Kalákában számolnának

Ahhoz, hogy az MI-algoritmusok megfelelő tempóban és minőségben tudják szállítani eredményeiket, a kiszolgáló infrastruktúrára nagy feladat hárul. Ezt a felfokozott munkaterhelést próbálja a Qualcomm saját platformjának tagjai között elosztani, ami például Katouzian szerint további előnyökkel kecsegtet. Ilyen lehet a kisebb, kényelmesebb XR-szemüvegek (az extended reality a kiterjesztett- és virtuális valóság technológiájának egy bővebb értelmezése) megjelenése, mivel a "lepasszolt" munkaterhelés lehetővé teszi, hogy ne kelljen magába a szeművegbe robosztus képességekkel rendelkező hardvert telepíteni.

A többek között a gaming szektort érintő fejlesztéseket vezető Kedar Kondap ehhez hozzátette azt is, hogy wattra vetítve a helyi eszközök jobb teljesítményt nyújtanak, mint a felhős adatközpontok. Mindez pedig szerinte azt jelenti, hogy a legjobb és leghatékonyabb (játék)élmény elérésének kulcsa az MI-munkaterhelések valós idejű megosztása lesz az ügyfélnél lévő eszközök és a felhő között.

Hogy konkrétan miként zajlana az MI-munkaterhelések fentebb felvázolt szétosztása, az nem derült ki a vállalat vezetői által tartott beszédekből. Az viszont igen, hogy a következő generációt képviselő Oryon CPU-architektúra 2024-ben kerül majd piacra. Hogy pontosan mikor, az egyelőre szintén homályban maradt.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.