A domináns pozíciója szabálytalan kihasználása miatt éppen feldarabolással fenyegetett Google-nél láthatóan nem állt meg az élet: újabb és újabb funkciók bevezetésével igyekeznek még jobban magukhoz láncolni az internet népét. Ennek egyik példája az a jelenség, amelyre többek között a Search Engine Roundtable anyaga is felhívta a figyelmet.
Erőszakkal is, ha jólesik
Az iOS-es eszközökön futó Google App alatt böngészve olyan információs linkek tűntek fel, amelyek alapból nem szerepeltek az adott oldal kódjában. Ezekkel a keresőóriás automatikusan "felülírja" a tartalmat, amennyiben az egyezést mutat valamilyen általánosan ismert helyszínnel, személlyel, eseménnyel vagy bármivel, amiről a Google megfelelően változatos és rendezhető háttérinformációval rendelkezik.
Példa az oldalba beépülő extra tartalomra (forrás: Google)
Ahogy arra a beszámolók többsége felhívja a figyelmet, ez a megoldás nem feltétlenül egyezik az adott oldal tulajdonosának érdekeivel, mivel a Google által felkínált opcióra kattintva a felhasználó könnyen elvándorolhat a weboldalról, ami sok esetben azzal jár, hogy nem is tér vissza.
A Google Kereső fórumán közzétett céges bejegyzés szerint ez az új módszer pusztán arra szolgál, hogy a vállalat alkalmazásával böngésző emberek további információkat kaphassank az őket érdeklő témákról. A rövid tájékoztásban külön kihangsúlyozzák, hogy a kiemelésre kattintva nem új oldalra kerül a felhasználó, hanem csak egy extra felület kerül a weboldalra, amin a Google által csokorba gyűjtött adatok és információk vannak.
Más kérdés, hogy ezek bármelyikére kattintva azonban már tényleg olyan helyen találja magát az ember, ahová a keresőóriás igyekszik elvezetni a felhasználókat (keresési találatok, jegyvásárlási oldalak, értékelő felületek stb.).
A Google malmai lassan őrölnek
A fenti funkció alapból minden internetes felületen aktiválódhat. Amennyiben egy weboldal tulajdonosa nem szeretné, hogy a Google kénye-kedve szerint színes linkekkel szórja tele a tartalmait, úgy ezt egy dedikált űrlap kitöltésével kell jeleznie a vállalatóriás felé.
Arra viszont akár 30 napig is várni kell majd, hogy a kéretlenül élesített extra tartalom többé tényleg ne jelenjen meg a kérvényben megjelölt oldalakon. A Google ugyanis ilyen laza határidőt szabott saját magának a technikailag valószínűleg nem túl bonyolult folyamat végigzongorázására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak