Otthoni és irodai routerekben egyaránt ott figyel a hiba, amit már lelkesen használnak a kiberbűnözők.

Az otthoni és irodai routerek egy olyan összetevője kapott hatalmas pofont, amely a felhasználók kényelmét szolgálja. Az ok pedig az, hogy a routergyártók is kényelmesek voltak: meglehetősen lazán kezelték az úgynevezett UPnP- (azaz Universal Plug and Play) hozzáférést. Ez a lazaság pedig megbosszulta magát.

A problémára az Akamai jött rá az úgynevezett UPnProxy sebezhetőség vizsgálata során. (A problémáról készült tanulmány itt [PDF] olvasható.) A Symantec ezt is kiderítette, hogy a sebezhetőséget aktívan használja a kiberbűnözők, igaz, egyelőre csak arra, hogy nehéz legyen felderíteni a támadás forrását.

Nem foglalkoztak az UPnP-vel

A sebezhetőség a routerek rossz konfigurációját használja ki. Az azonban fontos, hogy nem a felhasználók hozzá nem értése miatt nem megfelelő a konfiguráció, hanem a gyártók miatt. Egyszerűen nem minden esetben védték kellő körültekintéssel a routereket az internet felől történő, UPnP-alapú hozzáféréseknél.

Ha a támadó talál egy ilyen routert, akkor azon létrehozhat számára kedvező NAT-szabályokat, miáltal akár a hálózati eszközök menedzsmentfelületéhez is hozzáférhet. (A NAT, azaz a Network Address Translation teszi lehetővé, hogy a hálózatban lévő gépek közvetlenül kommunikálhassanak a külvilággal, azaz a hálózaton kívüli gépekkel.) A felhasználónak – a megtámadott gép használójának – nem kell aktívan közreműködnie ebben, és akár fel sem tűnik neki a támadás.

A routereket szeretik a kiberbűnözők, különösen azokat, amelyeknek a menedzsmentfelülete az internet felől is hozzáférhető. Az már csak hab a tortán, ha az alapértelmezett, gyári jelszavakkal hozzá lehet férni az eszközhöz.

Több millió eszközt veszélyeztet

Az UpnProxy sebezhetőség, amelynél a külső elérés lehetősége a döntő elem, többféleképpen is kiaknázható. Először is a támadók bizonyos portokon keresztül hozzáférhetnek a belső hálózathoz. A másik lehetőség, hogy a NAT-szabályok módosításával proxyként használhatják a kompromittált routereket, és átirányításokat végezhetnek. Ebből következik a harmadik lehetőség: az átirányítások segítik a támadókat abban, hogy elrejtsék a nemkívánatos tevékenységeiket.

Ez utóbbi segíti például a botnetek üzemeltetőit vagy azt, hogy a spamek akár több száz routeren átküldve jussanak célba, ami igencsak megnehezíti a spammer kilétének a felderítését.

Így rejti el magát a támadó UPnProxy-láncok segítségével

Forrás: Akamai

Az Akamai szerint közel 5 millió routerban van meg a UPnProxy sebezhetőség, bár egyelőre kevesebb mint 70 ezer eszköz esett áldozatul valamilyen támadásnak. A veszély azonban óriási, mivel több mint 400 routertípusban megvan ugyanez a hiba. Olyan gyártók is vannak a Akamai tanulmányának listáján, melyek Magyarországon is nagy mennyiégben adnak el routereket: például az ASUS, a Belkin, a D-Link, a ZyXel, a Netgear vagy a ZTE. A húszoldalas tanulmány utolsó három utolsó három oldalán sorolja a veszélyeztetett eszközöket.

Várni és reménykedni...

A történetben az a legszebb, hogy itt a felhasználó lényegében nem tud tenni semmit. Vár, és reménykedik, hogy routere nem válik hackertámadás áldozatává a frissítés megjelenéséig. A hibát ugyanis az Akamai szerint csak a firmware frissítésével lehet orvosolni. Mivel a legtöbb gyártó igyekszik az ilyen hibákra gyorsan reagálni, érdemes ellenőrizni, hogy van-e frissítés a routerünkhöz, és ha igen, azt lehetőleg azonnal telepítsük is.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.