Egy súlyos kórban szenvedő orosz fejlesztő dolgozik a projekten. És hogy a dolog még izgalmasabb legyen, állítólag ő lesz az első, aki új testet kap.

Konkurenciája támadt a magyar GyroSet-nek. Az orosz állami hírügynökség, a Szputnyik számolt be arról, hogy egy orosz programozó, a 3D modellezésre specializálódott Valerij Szpiridonov (a fenti képen) és csapata önvezető kerekesszéket fejleszt. A rendszer ára is nagyon fontos elem itt: a tervek szerint 250 dollár körüli áron kerülne forgalomba. És hogy a dolog még érdekesebb legyen: Szpiridonov maga is súlyos beteg: Werdnig-Hoffmann-kórban szenved. (Ez egy veleszületett gyógyíthatatlan betegség, amely a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek pusztulásával jár. Az ilyen kórban szenvedők állapota folyamatosan romlik, és mindössze 10 százalékuk éri el a felnőttkort.)

Szpiridonovék Clever Chair nevű rendszere azért alapvetően más koncepció alapján készül, mint a GyroSet. Míg a Juhász Márton és István Márk irányította csapat, amely két éve 100 millió forint tőkét kapott a OTP – Day One Magvető Tőkealaptól, egy a fej mozgásával irányítható elektromos kerekesszékben gondolkodik, a Clever Chair inkább az önvezető autó koncepcióját ültették át a mozgáskorlátozottak alapvető eszközére. Három egységből áll: az elektromos kerekesszékhez kapcsolható vezérlő eszközből, amely az irányítást (az önvezetést) végzi, egy infrakamerából (IR), amely a környezetet térképezi fel, valamint egy hanggal is vezérelhető okostelefonos appból.

(Update: A cikk megjelenése után tudtuk meg Juhász Mártontól, hogy ők már korábban elkészültek a GyroSet Guide-dal, amely a Google Tango projet segítségével beltéren nagyon jól működik – egy kattintásnyira látható is egy videó róla. Ennek ellenére nem konkurálnak, hanem együttműködnek Szpiridonovékkal.)

A legfontosabb, hogy elkerülje az ütközést

Az ötletek egy része a VR headsetek fejlesztéséből jött – írják a projekt honlapján. Innen vették a nyomkövetés ötletét a szék helyének meghatározásához. A legfontosabb szempont persze az, hogy – akárcsak az önvezető autóknál – mozgás közben a szék mindenképpen elkerülje, hogy nekiütközzön valaminek. A terep valós idejű feltérképezéséről az IR kamera gondoskodik, így a fényviszonyoktól függetlenül, akár teljes sötétségben is tud tájékozódni a kerekesszék. Bár erről nem írnak, de a rendszernek valószínűleg tanítható, hiszen alkalmazkodnia minden egyes lakás egyedi térkialakításához.
 

A felhasználónak csupán meg kell adnia hangvezérléssel – vagy ha a kezét tudja használni, érintéssel –, hogy hova szeretne eljutni a lakásban, és a szék elviszi az adott helyre. A fejlesztők szerint a rendszer beltéren már jól működik, de szeretnék továbbfejleszteni, hogy kültéren is használható legyen. Már dolgoznak a GPS adatokra épülő kiegészítéseken is.

Szpiridonov jövőre új testet kap

És hogy miért érdekli ez a probléma? Betegsége miatt: gyakorlatilag születése óta székhez van kötve a Werdnig-Hoffmann szindromája miatt. Mivel állapota folyamatosan romlik, ezért arra is vállalkozott, hogy ő legyen az első ember, akin fejátültető műtétet hajtanak végre, pontosabban testátültetés lesz, mivel Szpiridonov kap új testet.

A műtétet, melynek előre látható költsége 16,5 millió dollár lesz, jövő szeptemberre tervezik. A transzplantációt végző olasz idegsebész, Sergio Canavero persze kapott hideget-meleget. Kritikusai szerint egy ilyen műtét elvégzése szinte lehetetlen, és komoly etikai kérdéseket is felvet.

Az orosz mérnök egyébként a transzplantációs projektben is aktívan részt vesz, de mint egy konferencián mondta, még ha lehetséges is egy ilyen transzplantáció, az a rendkívül magas költségek miatt keveseknek elérhető. Az olcsó önvezető kerekesszék-irányító rendszerükkel ugyanakkor a súlyosan mozgáskorlátozottak tömegének tudnak segíteni.

Szpiridonovék az Indiegogo-kampányt indított a fejlesztések befejezésének és a termék piacra vitelének a finanszírozásához. A kitűzött cél 50 ezer dollár, de egyelőre nem szedték szét az Indiegogo szervereit a támogatók.

(Nyitókép: Szputnyik/Kirill Kallinyikov)

Mobilitás

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.