Ömlik a tőke a hazai startupokhoz, jövő decemberig a befektetőknek el kell költeniük a náluk lévő százmilliárdokat – hívta fel a figyelmet Oszkó Péter, az AVEC vezetője Smartmobil konferencián.
Hirdetés
 

Alig öt éve még ősközösségi állapotok uralkodtak a hazai kezdő vállalkozások körében, azóta viszont száguld a terület – mondta Oszkó Péter, a PortFolion elnök-vezérigazgatója, valamint a három nagy kockázati tőkebefektetőt, a  a PortFolion mellett a Day One Capitalt és a Bonitást tömörítő AVEC vezetője a Smartmobil konferencián. Kiemelte, a startupokba ömlik a tőke, és egyelőre nem látható, mikor szakad meg a pénzáradatnak. Oszkó előadásban megismételte, amit korábban lapunknak is nyilatkozott: a mostani forrásbőséget nem a szerves növekedés generálta, hanem a befektetőknél lévő, százmilliárd forintokban mérhető uniós kockázati pénzek elköltésének a kényszere. Az alapkezelőknek ugyanis ezeket az összegeket a jövő év végéig ki kell helyezniük.

Mindkét oldalon észnél kell lenni

És hogy mik ennek a veszélyei? Oszkó Péter szerint ez mindkét oldalnak – a kihelyezőknek és a startupoknak – okozhat problémát, amire nagyon oda kell figyelniük. A kezdő vállalkozásoknak azért, hogy ne essenek abba a tipikus hibába, hogy a pénz megszerzéséért a befektetőnek, és nem a piacnak akarnak megfelelni. Ennek elkerüléséhez az AVEC például az a gyakorlatot követi, hogy a befektetésre váró cégeknél elsősorban a benne dolgozó embereket figyeli: képesek-e felmérni a valós piaci lehetőségeket. Az is a végső értékelés egyik fontos szempontja, hogy állják-e a kritikát, és hogyan reagálnak az elismerésre.

"Nem árt odafigyelni az alapkezelőknek sem, amelyek ma szinte minden projektbe befektetnének, ez azonban önmagában nem garancia a sikerre" – intette óvatosságra Oszkó Péter a befektetői oldalt. Úgy vélte, a mobilvilág különösen érdekes befektetői szempontból, de tisztában kell lenni azzal, hogy ezen a területen is vannak tiszavirág életű ötletek és hosszú távúak egyaránt.  Abból a szempontból viszont mindenképpen különleges ez a piac, hogy egy jó ötlettel itt a kis cégek is tudnak a nagyokkal versenyezni.

Oszkó Péter beszélt a cégcsoport legutóbbi tranzakcióiról is, amelyek között van két befektetés, egy akcelerált projekt és egy mobil alkalmazás.

Az AVEC új projektjei

Az alapkezelő csoporthoz tartozó OTP – Day One Magvető Tőkealap 100 millió forintot fektetett a Juhász Márton és István Márk által vezetett NowTechnologies Zrt.-be. Az elsősorban orvosi és gyógyászati segédeszközök fejlesztésére specializálódott startup egyik legígéretesebb fejlesztése a nyaktól lefelé bénult emberek életét megkönnyítő GyroSet, amelynek segítségével a mozgássérültek fejük mozgatásával irányíthatják kerekes széküket. (Az eszköz tavaly elnyerte az IVSZ-től Az év IKT innovációja díjat is.)

A NowTechnologies innovációja számos olyan további lehetőséget rejt magában, amelyek még jobban segíthetik a rászorulókat: a fejhallgatóból, Android alkalmazásból és az operációs rendszerrel kompatibilis eszközből álló rendszer lehetővé teszi a headset egérként való alkalmazását, így viselője képessé válik például a számítógép használatra. A mozgásukban korlátozott emberek így akár önálló munkavégzésre is képesek lehetnek, valamint olyan kommunikációs és navigációs alkalmazások is hozzáférhetővé válhatnak a számukra, mint: a videótelefon, a globális helymeghatározás, a hangalapú webkeresés, a képernyő-billentyűzet vagy a hangszintézis. A gondozók a saját okostelefonjuk segítségével távolról elérhetik a szék műszaki paramétereit, fogadhatnak riasztásokat, és készüléküket másodlagos joystickként használhatják a kerekes székek irányítására.

A GyroSet tavaly elnyerte az Év IKT innovációja díjat

Az OTP – Day One Magvető Tőkealap 60 millió forintot a fantasy futball játékok fejlesztésére specializálódott Statzupba. A játék egyediségét a valós statisztikákon alapuló játékmód és a  könnyen érthető játékmenet adja. A versenytársakhoz képest sokkal szélesebb adatbázist használnak, ami komoly piaci előnyt jelenthet. Ráadásul a fantasy sport ma még egy erősen lokalizált iparág, ami az USA-ra és az Egyesült Királyságra korlátozódik. A Statzup első fejlesztése, az MLSZ Fantasy Futball Liga tavaly október óta tesztelhető. A cég a következő fejlesztését a braziliai világbajnokság előtt mutatja be. Idén május végén egy interaktív tippjátékkal bővítik a portfóliót, és belépnek a tartalomszolgáltatás piacára is. Az alapkezelő a nemzetközi terjeszkedésben nyújtott támogatáson felül sportiparági kapcsolatokkal segíti a csapatot, valamint aktív szerepet vállal a cégépítésben is.

Fesztivál applikáció extrákkal

A Smartmobil konferencián mutatkozott be az AVEC Csoport portfóliócége, a 3G Multimédia azt az alkalmazását, melyet az idei Művészetek Völgyére készítettek. Az alkalmazással a látogatókat könnyebben eligazodnak a helyszínek között, összeállíthatják programjukat, hallgathatják a Völgyben fellépő előadókat, megvásárolhatják napi- vagy hetijegyüket, és készülékük segítségével még fizethetnek is bizonyos helyszíneken. Az alkalmazásban van online rádió, ami a Völgyben fellépő művészek produkcióit sugározza. Ez a fesztivál után is elérhető lesz. A fesztiválozók porgramjukat szinkronizálhatják saját Google naptárukkal.

A konferencián bejelentették az AVEC Akcelerátor Program egyik első résztvevőjének a piacra idulását is. Az okostelefon alkalmazások technológiai, üzleti és felhasználói élmény tesztelésére szakosodott TestJockey április 29-i lép a piacra. A TestJockey-t az annak idején az iwiwet kifejlesztő Virgo Systems saját belső igényeinek kielégítésére kezdte el fejleszteni, a cél most az, hogy önálló életre keljen a cég.

A megállapodásnak külön aktualitást ad, hogy az Apple pár héttel ezelőtt felvásárolta a bétatesztelési piac egyik legnagyobb szereplőjét, a TestFlight platformot üzemeltető Burstly nevű vállalatot, amely ezt követően megszüntette az Android támogatását. Ezzel betöltendő űrt hagyott maga után a mobil alkalmazás disztribúció és -tesztelés globális piacán.

A befektetői háttér

Az AVEC Csoport tavaly jött létre a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a Bonitás Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Day One Capital összefogásából. A három tőkealap együttesen 25 milliárd forintot kezel, ebből nagyságrendileg 7 milliárd az uniós Jeremie alapból, míg 18 milliárd magánbefektetőktől származik. Az AVEC az összetételéből eredően az induló cégek teljes életciklusát végig tudja kísérni. Akcelerátor programját 2013. októberében indította szövetségre lépve a Mobilitás és Multimédia Klaszterrel.

Közösség & HR

Nagyon fájhat a világnak, ha Kína bekeményít a vámháború miatt

Donald Trump büntetővámjait nem csak hasonló mértékű ellenintézkedésekkel tudja megtorolni Peking. A ritkaföldfémek kiviteli szabályainak szigorításával pedig Kína be is lengette egyik legerősebb aduját.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.