Alig öt éve még ősközösségi állapotok uralkodtak a hazai kezdő vállalkozások körében, azóta viszont száguld a terület – mondta Oszkó Péter, a PortFolion elnök-vezérigazgatója, valamint a három nagy kockázati tőkebefektetőt, a a PortFolion mellett a Day One Capitalt és a Bonitást tömörítő AVEC vezetője a Smartmobil konferencián. Kiemelte, a startupokba ömlik a tőke, és egyelőre nem látható, mikor szakad meg a pénzáradatnak. Oszkó előadásban megismételte, amit korábban lapunknak is nyilatkozott: a mostani forrásbőséget nem a szerves növekedés generálta, hanem a befektetőknél lévő, százmilliárd forintokban mérhető uniós kockázati pénzek elköltésének a kényszere. Az alapkezelőknek ugyanis ezeket az összegeket a jövő év végéig ki kell helyezniük.
Mindkét oldalon észnél kell lenni
És hogy mik ennek a veszélyei? Oszkó Péter szerint ez mindkét oldalnak – a kihelyezőknek és a startupoknak – okozhat problémát, amire nagyon oda kell figyelniük. A kezdő vállalkozásoknak azért, hogy ne essenek abba a tipikus hibába, hogy a pénz megszerzéséért a befektetőnek, és nem a piacnak akarnak megfelelni. Ennek elkerüléséhez az AVEC például az a gyakorlatot követi, hogy a befektetésre váró cégeknél elsősorban a benne dolgozó embereket figyeli: képesek-e felmérni a valós piaci lehetőségeket. Az is a végső értékelés egyik fontos szempontja, hogy állják-e a kritikát, és hogyan reagálnak az elismerésre.
"Nem árt odafigyelni az alapkezelőknek sem, amelyek ma szinte minden projektbe befektetnének, ez azonban önmagában nem garancia a sikerre" – intette óvatosságra Oszkó Péter a befektetői oldalt. Úgy vélte, a mobilvilág különösen érdekes befektetői szempontból, de tisztában kell lenni azzal, hogy ezen a területen is vannak tiszavirág életű ötletek és hosszú távúak egyaránt. Abból a szempontból viszont mindenképpen különleges ez a piac, hogy egy jó ötlettel itt a kis cégek is tudnak a nagyokkal versenyezni.
Oszkó Péter beszélt a cégcsoport legutóbbi tranzakcióiról is, amelyek között van két befektetés, egy akcelerált projekt és egy mobil alkalmazás.
Az AVEC új projektjei
Az alapkezelő csoporthoz tartozó OTP – Day One Magvető Tőkealap 100 millió forintot fektetett a Juhász Márton és István Márk által vezetett NowTechnologies Zrt.-be. Az elsősorban orvosi és gyógyászati segédeszközök fejlesztésére specializálódott startup egyik legígéretesebb fejlesztése a nyaktól lefelé bénult emberek életét megkönnyítő GyroSet, amelynek segítségével a mozgássérültek fejük mozgatásával irányíthatják kerekes széküket. (Az eszköz tavaly elnyerte az IVSZ-től Az év IKT innovációja díjat is.)
A NowTechnologies innovációja számos olyan további lehetőséget rejt magában, amelyek még jobban segíthetik a rászorulókat: a fejhallgatóból, Android alkalmazásból és az operációs rendszerrel kompatibilis eszközből álló rendszer lehetővé teszi a headset egérként való alkalmazását, így viselője képessé válik például a számítógép használatra. A mozgásukban korlátozott emberek így akár önálló munkavégzésre is képesek lehetnek, valamint olyan kommunikációs és navigációs alkalmazások is hozzáférhetővé válhatnak a számukra, mint: a videótelefon, a globális helymeghatározás, a hangalapú webkeresés, a képernyő-billentyűzet vagy a hangszintézis. A gondozók a saját okostelefonjuk segítségével távolról elérhetik a szék műszaki paramétereit, fogadhatnak riasztásokat, és készüléküket másodlagos joystickként használhatják a kerekes székek irányítására.
A GyroSet tavaly elnyerte az Év IKT innovációja díjat
Az OTP – Day One Magvető Tőkealap 60 millió forintot a fantasy futball játékok fejlesztésére specializálódott Statzupba. A játék egyediségét a valós statisztikákon alapuló játékmód és a könnyen érthető játékmenet adja. A versenytársakhoz képest sokkal szélesebb adatbázist használnak, ami komoly piaci előnyt jelenthet. Ráadásul a fantasy sport ma még egy erősen lokalizált iparág, ami az USA-ra és az Egyesült Királyságra korlátozódik. A Statzup első fejlesztése, az MLSZ Fantasy Futball Liga tavaly október óta tesztelhető. A cég a következő fejlesztését a braziliai világbajnokság előtt mutatja be. Idén május végén egy interaktív tippjátékkal bővítik a portfóliót, és belépnek a tartalomszolgáltatás piacára is. Az alapkezelő a nemzetközi terjeszkedésben nyújtott támogatáson felül sportiparági kapcsolatokkal segíti a csapatot, valamint aktív szerepet vállal a cégépítésben is.
Fesztivál applikáció extrákkal
A Smartmobil konferencián mutatkozott be az AVEC Csoport portfóliócége, a 3G Multimédia azt az alkalmazását, melyet az idei Művészetek Völgyére készítettek. Az alkalmazással a látogatókat könnyebben eligazodnak a helyszínek között, összeállíthatják programjukat, hallgathatják a Völgyben fellépő előadókat, megvásárolhatják napi- vagy hetijegyüket, és készülékük segítségével még fizethetnek is bizonyos helyszíneken. Az alkalmazásban van online rádió, ami a Völgyben fellépő művészek produkcióit sugározza. Ez a fesztivál után is elérhető lesz. A fesztiválozók porgramjukat szinkronizálhatják saját Google naptárukkal.
A konferencián bejelentették az AVEC Akcelerátor Program egyik első résztvevőjének a piacra idulását is. Az okostelefon alkalmazások technológiai, üzleti és felhasználói élmény tesztelésére szakosodott TestJockey április 29-i lép a piacra. A TestJockey-t az annak idején az iwiwet kifejlesztő Virgo Systems saját belső igényeinek kielégítésére kezdte el fejleszteni, a cél most az, hogy önálló életre keljen a cég.
A megállapodásnak külön aktualitást ad, hogy az Apple pár héttel ezelőtt felvásárolta a bétatesztelési piac egyik legnagyobb szereplőjét, a TestFlight platformot üzemeltető Burstly nevű vállalatot, amely ezt követően megszüntette az Android támogatását. Ezzel betöltendő űrt hagyott maga után a mobil alkalmazás disztribúció és -tesztelés globális piacán.
A befektetői háttér
Az AVEC Csoport tavaly jött létre a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., a Bonitás Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Day One Capital összefogásából. A három tőkealap együttesen 25 milliárd forintot kezel, ebből nagyságrendileg 7 milliárd az uniós Jeremie alapból, míg 18 milliárd magánbefektetőktől származik. Az AVEC az összetételéből eredően az induló cégek teljes életciklusát végig tudja kísérni. Akcelerátor programját 2013. októberében indította szövetségre lépve a Mobilitás és Multimédia Klaszterrel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak