Az IVSZ átadta az idei Gyurós Tibor-díjakat. Fejmozgással irányítható kerekesszéket és egy mindössze 40 óra alatt fejlesztett játékot is díjazott a szűri.

Az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) tegnap adta át az idei Gyurós Tibor-díjakat. Az átadó ünnepségen Laufer Tamás közelmúltban újraválasztott IVSZ-elnök a szektor innovációs erősségei mellett az ágazat munkahely-teremtési képességeit hangsúlyozta. Úgy vélte, ez az az iparág, ahol valóban lehetne közel egymillió új munkahelyet teremteni – igaz, uniós szinten 2015-ig ugyanis az Európai Unióban legalább 900 ezer új dolgozóra lesz szüksége az ágazatnak. Ehhez azonban nagyon sokat kellene tenni a természettudományi képzés és a mérnökképzés megfelelő átalakításában.

Innovációval motiválni

Az év menedzsere az infokommunikációban díjat dr. Reich Lajosnak, a GE Healthcare magyarországi kutatás-fejlesztési igazgatójának ítélte a zsűri. Az indoklás szerint a szakember azon tevékenységének elismeréseként érdemelte ki a díjat, mellyel csapatát motiválva 2012-re a GE Healthcare magyarországi technológia szervezetét a vállalat egyik legfontosabb globális kiválósági központjává és az egyik legproduktívabb magyarországi fejlesztési központtá tette az orvosi képfeldolgozás területén.

A kreatív munkahelyi kultúra kialakítása érdekében mérnökeik körében rendszeresen hirdetnek Innovációs Versenyt, és alakítottak ki egy olyan tudás- és tehetségmegosztási kultúrát, amely a nemzetközi vállalatcsoporton belüli siker kulcsa. A versenyre történő felkészüléshez, az ötletek kidolgozásához a cég munkaidő-kedvezményt is biztosít dolgozóinak. A pályázatra beadott ötletek közel felét szabadalmaztatja is a GE Healthcare, és közel harmadából termék is lesz. Reich Lajos azonban emelett azt is fontosnak tartotta, hogy a versenyek hatására megváltozott a munkahelyi légkör, és a dolgozók sokkal motiváltabbak lettek, így jobb teljesítményt is tudnak nyújtani.

Mozgáskorlátozottaknak segít

Az év IKT innovációja díjat a Now Technologies GyroSet nevű fejlesztése érdemelte ki. Juhász Márton András egy térbeli egér koncepciójának rovábbgondolásával jutott el ehhez az eszközhöz, amivel a nyaktól lefelé bénultak helyváltoztatását és kommunikációját tudja segíti. A bizottság indoklásában kiemelte a fejlesztés kiemelkedő társadalmi hasznosságát.

A GyroSet voltaképpen egy olyan headset, ami a fej térbeli pozíciójának mérését végzi, ezáltal a mozgássérült intuitív módon, fejének mozgatásával irányíthatja eszközét. A széken elhelyezett androidos eszközre írt szoftver lehetővé teszi a headset egérként való használatát is. Így olyan kommunikációs és navigációs alkalmazások is hozzáférhetővé válnak, mint a videotelefon, a globális helymeghatározás, a hangalapú webkeresés vagy a hangszintézis.

A gondozók a saját okostelefonjuk segítségével távolról lekérdezhetik a szék műszaki paramétereit, fogadhatnak riasztásokat és készüléküket másodlagos joystickként használhatják a kerekesszékek irányítására. A mozgássérültek élete így önállóbbá válik, lehetőségük nyílik a kommunikáció számtalan, eddig számukra nem elérhető formájának használatára. Ez egyben önellátóvá is teszi őket, és lehetőségük nyílik  munkavégzésre is.

A megoldás bejutott a szilícium-völgyi Singularity University által kiírt Global Impact tízes döntőjébe is, ahol a győztes projektet 25 ezer dollárral jutalmazzák.

Nagyszerű játék – egyszerűen

Az év IKT ötlete különdíjban részesült egy startup vállalakozás, a CIT Systems Kft. Pursued projektje, melyet a cég eredetileg marketingeszközként kívánt használni ahhoz, hogy a Nemesys Games játékát népszerűsítse.

A zsűri ebben az esetben azt díjazta, hogy a CIT Systems megmutatta, hogyan lehet startupként egy egyszerű, de zseniális ötlettel és kevés anyagi ráfordítással ismertté válni a nemzetközi piacon. A projektben, melyre a cég vezetője, Józsa Szabolcs szerint mindössze negyven órát szántak, a Google Street View-ra épülő egyszerű és élvezetes játékot kreáltak: a Pursued „ledobja” a világ egy véletlenszerűen kiválasztott tetszőleges pontján a játékost, akinek a Street View minél pontosabban képeiből ki kell találnia, hol van épp. Eddig több mint 2 millióan regisztráltak a játékra, ami nemzetközi hírnevet is hozott a cégnek. Jelölték egy nemzetközi marketing verseny döntőjében a Best Social Media Campaign díjra.

Startup: jól járhatsz, ha támogatod
Megújítja iparági díjait az IVSZ

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.