Három éve jelentette be az SAP, hogy 2027-ben leállítja a Business Suite 7 csomag és benne az ERP 6.0 vagy ECC támogatását, így ügyfeleinek át kell állniuk S/4HANA-ra. Azóta a német szoftveróriás és ügyfelei is azon pörögnek, hogyan jöhetnének ki a legjobban ebből. Bár az átállás nem zökkenőmentes, a kényszer nagy úr, a karaván halad...
Mindezzel együtt az ügyfelek szeretnének a legkisebb fájdalommal átállni, míg az SAP elsősorban azt szeretné, ha ügyfeleit párhuzamosan átterelhetné on-premise-ről felhőre. Csakhogy az ennek támogatására 2021-ben elindított RISE with SAP programnak van egy komoly kockázata, állítja a Gartner: az informatikai részlegek elveszíthetik ellenőrzésüket az operatív működési költségek fölött.
Nem tény, csak kockázat!
A Gartner szerint ez nem szükségszerű, de a vállalatoknak mélyen bele kell ásniuk magukat a programba, hogy átlássák a RISE with SAP különböző változatai kínálta lehetőségeket, és elkerüljék ezt a hosszabb távon ható problémát. A kutatócég arrra hívja fel a figyelmet, hogy a RISE with SAP, amely eredetileg egy programként indult, most már eleve tartalmaz háromféle alapmodellt: van nyilvános felhős, privát felhős, valamint egy "hozd a saját modelledet" változata is. Mindehhez az SAP még azt is ígéri, hogy leveszi a rendszerintegrátorokkal és a felhőinfrastruktúra-szolgáltatókkal történő egyeztetés terhét ügyfelei válláról.
Csakhogy mindez oda vezethet, vélik a Gartner elemzői, hogy módosul az IT-kiadások elszámolásának és riportolásának módja is. Ami korábban az ERP-rendszer teljes tulajdonlási költsége volt, a RISE-szolgáltatásokkal teljes mértékben átkerülhet az üzemeltetés költségei közé. Ráadásul számos, korábban a felhasználó ellenőrzése alatt álló költségösszetevő onnantól az SAP-hoz kerül, így az ügyfél befolyása azokra értelemszerűen csökken.
A Gartner szerint ezt a kockázatot alapos felkészüléssel lehet csökkenteni. Olyan területekre is kell gondolni, hogy például a felhős rendszerek esetében nincs a vállalatoknak tulajdonjoga, így ha kilépnek a szerződésből, nem illeti meg őket semmiféle fennmaradó jog.
Ha egy szervezetnek nincs szüksége feltétlenül a RISE with SAP-ra, érdemes mérlegelnie más átállási lehetőségeket is, javasolja a kutatócég.
2021 óta sokat alakult
A RISE with SAP programot két éve indította az SAP, de azóta sokat alakított, finomított rajta. Bevezetett például új SKU-kat (Stock Keeping Unit) és licencjogosultságokat. Az ügyfelek azonban továbbra is kényelmesnek és hasznosnak találják a támogatást, valószínűleg ezért is dicsekedhetett a második negyedéves eredményjelentésében azzal, hogy ügyfelei világszerte továbbra is a RISE with SAP-t választják.
A német SAP-felhasználók szövetsége, a DSAG (Deutschsprachige SAP Anwendergruppe) azonban most is elrontotta a vállalat örömét: augusztus elején közleményben háborodott fel Christian Klein SAP-vezérigazgatónak egy az eredményjelentésen elhangzott kijelentése miatt, miszerint az SAP a jövőben nem kínál mesterségesintelligencia-, generatív MI- és fenntarthatósági funkciókat az S/4HANA on-premise változataihoz. A DSAG arra hívja fel a figyelmet, hogy a helyi telepítést választók abban a tudatban döntöttek, hogy ígéretet kaptak: 2040-ig ugyanúgy teljes támogatást kapnak, mint a felhős ügyfelek.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak