A nagy technológiai cégeknél is általános a félelem a recessziótól. Emiatt az egész szektorban bemerevedett a munkaerőpiac, nemrégiben például a Microsoft jelentette be, hogy generálisan befagyasztotta a felvételt. Ám bizonyos szakterületeken továbbra sem csökken a kereslet a jó szakemberekre.
Az egyik ilyen terület a mesterséges intelligencia (MI) és határterületei. Legyen bármilyen a jelen munkaerőpiaci helyzet, egyelőre machine learning szakemberekre, data scientistekre, MI-szakértőkre stb. szinte korlátlan mennyiségben vevő a piac.
Az Ai-jobs.net összeszedte azt a tíz pozíciót, amire jelenleg a legnagyobb a kereslet. Módszertanuk meglehetősen egyszerű, elemzik a vállalatok álláshirdetéseit, és darabra leszámolják az MI-vel kapcsolatos munkaköröket, majd némi rendezés és adattisztítás után az eredményt típusonként összesítik. Ennek során például az extrémen egyedi, speciális munkaköröket valamilyen módon besorolják más, általánosabb munkakör alá, illetve ha nagy tömegben jelenik meg egy új munkaköri elnevezés, akkor azzal bővítik a listát.
Mivel zürichi Foorilla tanácsadó cég MI-központú állásportálja időről időre elvégzi a nemzetközi álláshirdetések elemzését, adataiból megtudható az is, hogyan változik évről évre az MI munkaerőpiaca (lásd a 2022-es és a 2021-es adatokat összehasonlító táblázatot, előbbi oszlopban zárójelben az adott pozíció helyezésének változása 2021-hez képest, a pozícióknál az egyértelműség kedvéért az eredeti angol elnevezést használjuk).
Érdekesek az arányok is
A meghirdetett állások alapján egyértelműen nőtt az adatmérnökök iránti kereslet. Szintén feltűnő, hogy gyarapodott a vezető pozíciókra meghirdetett állások száma szinte minden területen. A lista önmagában nem sokat mond. Andew Ngnek azonban konkrét számokat is elárult a portál, melyekből kiderül, hogy mekkora különbség van az egyes toplistás pozíciók iránti keresletben. Data engineer pozícióra 555 álláshirdetésben kerestek szakembert, data analystra 418, data scientistre pedig 398 hirdetést adtak fel. Utána ugrás következik: a negyedik legkeresettebb pozícióra (machine learning engineer) már csak 177 hirdetés keresett embert.
Vannak egyéb speciális területek is, amikre érdemes rástartolni (szűk piac, spéci tudás, magas fizetés). Ilyen például az autonóm járművek területe. Járműrendszerek tesztelésével foglalkozó szakembereknek 17 pozíciót, az autonóm járműrendszerek system mappingjéhez értőknek 11 pozíciót hirdettek.
Mind az állásportál, mind neves MI-szakértő felhívja a figyelmet arra, hogy a néhány éve még buzzwordnek számító big data egyre jobban kiszorul a szakmai szóhasználatból. Miközben az idén legnépszerűbb négy pozíció 2021-ben is ott volt a legnépszerűbbek között, a tavaly még ötödik big data engineer már a legkeresettebb húsz szakmába sem fért bele. Ez Andrew Ng szerint érthető, hiszen az MI egyre inkább magába olvaszt (és átalakít) minden adattal kapcsolatos szakmát.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak