A fokozódó verseny jó hatással van a régióban régóta jelen levő pénzügyi szolgáltatóra.

Nincs egy hónapja, hogy a PayPal bejelentette új, direkt pénzküldési szolgáltatását. A Xoomot 32 európai országban, köztük Magyarországon is használhatjuk arra, hogy akár bankszámlára, akár közvetlen kézpénzfelvételi lehetőséggel tudjunk kisebb-nagyobb összeget küldeni. A fintech iparág nagyöregje azonban augusztusra is tartogatott némi puskaport, legalábbis ami a szűkebb régiónkat illeti.

Indulhat az adakozás

A PayPal rendszerébe ágyazott pénzgyűjtés funkcióját a világ nyugatabbra lévő fele már 2017-től használhatta, ám az eredetileg Money Pools névre keresztelet szolgáltatás nem talált utat Európa keleti végeibe. Egészen mostanáig, mert már itthon is begyűjthetjük a közös ismerősnek szülinapi ajándékra szánt összegeket, vagy éppen kísérletet tehetünk szélesebb körből merítve összekalapozni pénzt bármire, amire úgy gondoljuk, hogy mások is áldoznának - mondjuk jótékony felajánlás formájában.

A Gyűjtések funkcióval egy dedikált, személyes pénzgyűjtő oldalt hozhatunk létre, ahol ismertethető a gyűjtés célja és az esetlegesen kitűzött végösszeg is. A hivatkozás gyorsan megosztható levélben, cseten vagy közösségi oldalakon. Azt is beállíthatjuk, hogy nyilvános legyen-e a hozzájárulók neve, illetve a felajánlott összeg.

Az oldal létrehozása, illetve a hozzájárulás teljesen ingyenes, ha a hozzájáruló felek rendelkeznek PayPal-számlával, és a PayPal-egyenlegükről vagy a bankszámlájukról fizetnek. Amennyiben a felajánlónak nincs fiókja, akkor közvetlenül bankkártyával is kiegyenlíthetik a tételt.

Kicsit ez is, kicsit az is

A cég a bejelentésről szóló sajtóközleményében idéz egy tavaly decemberi kutatást is, miszerint a magyarok körében a költségek megosztása leggyakrabban egy-egy csoportosan vásárolt születésnapi ajándék kifizetésekor, éttermi számlák kifizetésekor vagy benzinpénz megosztásakor merül fel.

Ugyanakkor a szolgáltatás inkább hasonlít a GoFundMe jellegű adománygyűjtő oldalakra, mint azokra a megoldásokra, mint amilyen például a Revolutnál is elérhető, hogy egy konkrét terhelést tudunk konkrét személyek között automatikusan szétosztani. Utóbbival, vagy éppen a PayPal egy másik funkciójával lényegesen egyszerűbbnek tűnik ezeket a kis összegeket behajtani.

Egyre többen vannak a kondér körül

Kicsit távolabbról szemlélve az eseményeket, jól látszik a PayPal hirtelen feltámadt igyekezete, különösen az olyan, eddig elhanyagolt földrajzi területeken, mint amilyennek Magyarország is számít. Miközben a cég alternatív pénzügyi szolgáltatóként hosszú ideje jelen van itthon, különösebben nem erőltette meg magát a lehetőségek kiszélesítésénél. Az újabb és újabb fintech vállalkozások felbukkanásával azonban kezd megváltozni a helyzet.

A már említett Revolut, vagy éppen a TransferWise hasonló szolgáltatásokkal jelent meg a régióban, ráadásul az esetek többségében lényegesen kedvezőbb kondíciókat kínálva. Egy idén tavasszal publikált európai kutatás ezt meg is erősítette. Ugyan a PayPal még mindig a mezőny élén van, de például az alkalmazások letöltési számát tekintve itthon már szorongatja a céget a két említett rivális.

A fejlesztési tempó fokozódásának persze globális mozgatórugói is vannak, hiszen (elsősorban a nagyobb piacokon) már nem csupán feltörekvő startupokkal, de olyan gigacégekkel is meg kell küzdeni a PayPal-nek, mint amilyen az Apple és a Google, hogy a Facebook egyelőre nagy ellenállást kiváltó saját megoldásáról ne is beszéljünk. Az már csak hab a tortán (vagy inkább légy a levesben), hogy a korábban egy szervezethez tartozó eBay is igyekszik mihamarabb levagdosni magáról a múlt kötelékeit.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.