Az amerikai szabványügyi hivatal témában kiadott jelentésében azonban fel lehet fedezni némi javuló tendenciát is.

Az USA Nemzeti Szabványügyi és Techológiai Intézete (National Institute of Standards and Technology - NIST) minden évben számot vet azzal, hogy aktuálisan hány újfajta, informatikai rendszereket érintő sérülékenységre bukkantak a világban. Az idei jelentés abból a szempontból nem hozott változást, hogy ismét rekordot döntött a friss biztonsági rések száma. Legutóbb ugyanis 2016-ban sikerült csökkenést regisztrálni az újonnan felfedezett sérülékenységek mennyiségben.

A NIST adatai 2021-ben 18 378 darab problémával gazdagodott az információbiztonság felett őrködő szakemberek munkája. Ez ha csak néhány darabbal is, de több, mint a tavaly ilyenkor kimutatott mennyiség. A sérülékenységek veszélyességi besorolása szerinti bontás viszont mutat egy kis pozitív elváltozást.

 

Az újonnan felfedezett sérülékenységek alakulása súlyossági szintek szerint (zöld: magas, narancs: közepes, kék: alacsony). Forrás: NIST

 

A legsúlyosabb kategóriában ugyanis idén "csak" 3 644 esetet regisztráltak, miközben 2020-ban 4 381-en állt ugyanez a mutató. Az összesített rekord eléréséhez ennek megfelelően az kellett, hogy a közepes és az alacsony besorolású biztonsági réseknél szaporodjanak fel az elemszámok.

Ahogy vesszük

A számokat kommentáló biztonsági szakértők közül voltak olyanok, akiket kifejezetten meglepett a súlyos esetek csökkenése, de mások szerint ez egybevág az év közben gyűjtött tapasztalatokkal. A Bugcrowd műszaki igazgatója a ZDNetnek nyilatkozva azt fejtegette, hogy a technológiai fejlődés felgyorsulásával óhatatlanul együtt jár a rendszerekben meglévő potenciális hibák növekedése. A szakember a kisebb jelentőségű sérülékenységek növekedését pedig azzal magyarázta, hogy a kevésbé fajsúlyos eseteket könnyebb felfedezni, és általában gyakrabban is jelentik be ezeket. (Arre persze mindez nem ad választ, hogy egyik évről a másikra miért mozdultak el a súlypontok.)

A K2 Cyber Security vezérigazgatója viszont a fejlesztői munka minőségének javulásában látja a magas kockázati besorolású ügyek visszaszorulásának okát. Meglátása szerint az elmúlt években sok szervezetnél jelentősen átértékelték a fejlesztői munka során alkalmazott prioritási listát, ami a biztonsági szempontok erősödését hozta. A koronavírus megjelenése ugyanakkor ellentétes hatást váltott ki azzal, hogy a cégeknek gyorsan kellett megoldásokat találni a rendkívüli helyzetre, ami óhatatlanul növelte a hibalehetőségek esélyét. (Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a pandémia előtt, 2017 és 2019 között is fokozatosan emelkedett az újonnan felfedezett sebezhetőségek száma.) 

Más szakértők pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a folyamatosan növekvő új esetszám azért különösen veszélyes, mert a biztonsági szakembereknek még a korábbi években felfedezett réseket sem sikerül maradéktalanul befoltozni, így a maguk előtt görgetett problémahalmaz csak egyre komolyabb méreteket ölt. És minél nagyobb a kumulatív elmaradás, annál több lehetősége lesz a kiberbűnözőknek arra, hogy sikeres akciókat hajtsanak végre.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.