Összenő, ami összetartozik: szorosabbra fonja kapcsolatát az Enterprise Ethereum Alliance és a Hyperledger Project. Intenzívebb szabványosítási folyamat indulhat el.

Szorosabb együttműködést tervez a blockchain-világ két legnagyobb szövetsége, az Enterprise Ethereum Alliance (EEA) és a Linux Foundation irányította Hyperledger Project – jelentették be tegnap egy blogbejegyzésben, melyet Ron Resnick, az EEA ügyvezetője, valamint a Hyperledger projektet irányító Brian Behlendorf közösen jegyez.

A két szövetség nem olvad össze, hanem társult tagként csatlakoznak a másik szövetséghez. A többszintű együttműködéstől koncentráltabb munkát várnak, ami gyorsíthatja a technológia terjedését a vállalatok körében.

Már eddig is együtt kovácsolták a láncot

Az EEA-t irányító Resnick szerint a két szervezetnek nem csak a célkitűzése hasonló, hanem – és ez sokkal nyomósabb érv – kompatibilisek egymással. Ez azonban nem véletlen. A két szervezet ugyanis a háttérben már eddig is együtt dolgozott.

Az EEA és a Hyperledger tevékenysége jól kiegészíti egymást. Az EEA lényegében egy szabványosító és hitelesítő testület, nincs saját fejlesztése. Legfőbb célkitűzése, hogy a szabványosítással megteremtse a közös alapot a tagok fejlesztéseihez, illetve validálja az elkészült termékeket. A szabvány központi eleme az Ethereum Virtual Machine, amely a specifikáció alapvető konszenzus-mechanizmusát biztosítja.

A Hyperledger viszont konkrét fejlesztéseken dolgozik, melyekre már a múltban is érezhető volt az EEA szabványosítási hatása. Például az ún. okoszerződések létrehozását támogató Hyperledger Burrow már az Ethereum virtuálisgép-szabványára épült. Tavaly jelent meg a Hyperledger elosztott hálózatok kiépítéséhez, valamint azok üzleti rétegének, az okosszerződéseknek a létrehozásához használható fejlesztőeszköze, a Fabric, idén pedig a Sawtooth okosszerződés-motor. Ezek a fejlesztések szintén megfelelnek az EEA szabványainak.

A két szervezet összesen mintegy hat-hétszáz céget tömörít, így a várakozások szerint együtt sokkal jobban össze tudják hangolni a különböző érdekcsoportok törekvéseit, illetve felgyorsul a szabványosítás folyamata is.

Nagyon virulens a blockchain-piac

Bár kétségtelen, hogy ezzel létrejön a legátfogóbb blockchain-szövetség, az egyes szereplők továbbra is nyitva hagynak más lehetőségeket is. A kereskedelemfinanszírozásra ezzel a technológiával megoldást nyújtó We.trade, melyet olyan nagybankok hoztak létre, mint Deutsche Bank, a HSBC, a KBC vagy a UniCredit. Most ehhez a szövetséghez három olyan, jelentős bank, CaixaBank, az Erste Group és az UBS csatlakozott, melyek korábban az IBM blockhain platformjára építettek egy hasonló megoldást, a Batavia kereskedelemfinanszírozási megoldást.

Szintén friss hír, hogy a határon átnyúló fizetési megoldásokat kínáló Ripple végre elindította blockchain-alapú xRapid platformját, amelynek használatáról már meg is megállapodott a Mercury FX és a Cuallix fizetési szolgáltatóval, valamint egy szövetkezeti formában működő pénzintézettel, a Catalyst Corporate Federal Credit Unionnal. A Ripple saját, nem bányászható kriptovalutájával hidalja át azt a problémát, hogy a bankoknak drága és a folyamatot lassító ún. nostro számlákat kelljen használniuk erre.

Piaci hírek

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.