Nemcsak megtakarítást hozhat az e-számlázás terjedése, de az e-kereskedelemre is pozitív hatással lehetne, ha többen használnák.
Hirdetés
 
A Számlázz.hu cég, amely mintegy nyolc éve kínál webalapú elektronikus számlázási szolgáltatást, a közelmúltban kiadott egy közleményt, amelyből kiderül, hogyan alakult a cég ügyfeleinél az elmúlt két évben a papíralapú és az elektronikus számlák aránya. A közlemény szerint az elmúlt két évben kiállított kétmillió számla 34 százaléka volt elektronikus, de a papíralapúak közül is további 206 ezer számla másodpéldányát már digitális formában archiválták. Ezzel a cég ügyfelei összességében mintegy 900 ezer oldalnyi (kb. 5 tonnányi papír) papírt takarítottak meg – állítja a közlemény.

Maximum 1 százalék Ez azonban a magyar viszonyok között üdítő kivétel. Kis Ervin Egon, a SzEK.org elnöke pontos statisztikák hiányában úgy becsüli, hogy Magyarországon legfeljebb ezrelékekben mérhető az e-számlák aránya. A SzEK.org azonban előnybe részesíti ezt a formát.

"Mintegy két éve alapból mindenkinek e-számlát állítunk ki. Ilyet küldünk tagjainknak a tagsági díjról, de a konferenciáink résztvevői is e-számlát kapnak. Papírszámlát csak akkor állítunk ki, ha az ügyfél ezt kifejezetten kéri. Van azonban egy szolgáltatásunk, amelynél lényegében előszűrőként működik az e-számla. Ha valaki például jelentkezik a Vedd a neten! minősítésre, ott nincs lehetőség papírszámlát kérni, azaz ha egy cég nem képes az e-számlát befogadni, azt nem minősítjük. Tavaly egyébként 561 e-számlát és 31 papírszámlát bocsátott ki a szervezet" – mondta lapunknak Kis Ervin Egon, aki egyébként azt tapasztalta, hogy jellemzően a nagyvállalati ügyfelek nem tudják az e-számlát befogadni, mert nem képesek a folyamataikba illeszteni.

Az országos helyzetet csak árnyalatokban látja pozitívabbnak Stygár László, a Számlázz.hu-t üzemeltető Kboss Kft. fejlesztési vezetője, aki a teljes magyar gazdaság által kibocsátott e-számlák arányát 1 százalék körülire becsülte, de egyből hozzátette: ez is elsősorban a közműszolgáltatóknak köszönhető. Innen nézve a Számlázz.hu által elért egyharmados arány kiemelkedő, nem is beszélbe a SzEK.org eredményeiről. A magyarázat Stygár szerint kézenfekvő: a Számlázz.hu felhőalapú szolgáltatását kifejezetten a 21. századi eszközökön szocializálódott, innovatív(abb) cégek veszik igénybe. A fejlesztési igazgató is megerősíteni Kis Ervin Egon véleményét: nem a cégméret számít abban, hogy ki választja az e-számlát, vannak köztük egyéni vállalkozók éppúgy, mint kkv-k.

Egyszerűsít, gyorsít – és hosszú távon olcsóbb Azzal már sokan és sok helyen foglalkoztak, hogy e-számlát használni hosszú távon olcsóbb. És nem csak a nyomtatáson lehet spórolni. Könnyebb tárolni, gyorsabb és egyszerűbb visszakeresni és így tovább, ami mind megtakarításként jelentkezhet.

De mégsem ezek a szempontok azok, melyek alapján egy vállalat a papír vagy az e-számla mellett dönt. Stygár szerint sokkal többet nyom a latban a döntéshozó személy digitális képzettsége. "Vannak ugyanakkor olyan területek, ahol a papíralapú számlázás a jogszabályi megkötések miatt gazdaságosabb. Ilyenek például a csomagküldéssel dolgozó e-kereskedők, hiszen nekik a postázott csomagba mindenképpen muszáj kísérőlevelet elhelyezni, és erre a papíralapú számla a legkézenfekvőbb" – mondta a szakember, aki szerint összességében a fogyasztók körében jelentősen csökkent az ellenállás az elektronikus számlák befogadásával szemben.

Kis Ervin Egon SzEK.org-elnök egyébként annyiban pontosítja Stygár Lászlót, hogy az e-kereskedelemnek vannak olyan szegmensei, ahol nagyon is van helye az e-számlának (elsősorban azoknál a cégeknél, amelyeknél nincs fizikai áruküldés), sőt alkalmazása akár serkentőleg is hathat a szegmens szereplőinek sikerességére. Kis Ervin Egon a fapados légitársaságokat említi jó példaként , melyeknél évek óta természetes, hogy e-számlát adnak.

Persze Kis rossz példákat is ismer szép számmal: "ha a színházjegyről vagy a parkolásról szeretnék számlát kapni, akkor egészen elképesztő módon ezt külön kell kérnem, és majd küldik postán!"

Fékek és ellensúlyok Abban a két szakember egyetért, hogy az e-számla terjedésének fő gátja az, hogy a potenciális befogadói kör nem igazán nyitott az újra. Stygár úgy látja, hogy a könyvelők például érezhetően nehezen váltanak. De még érthetetlenebb azoknak a cégeknek a magatartása, amelyek lakossági szolgáltatás nyújtanak. Itt ugyanis nem kell megküzdeni a vállalati bürokráciával, és egy magánszemélynek nem kell új ISO-tanúsítás sem ahhoz, hogy elfogadjon e-számlát.

Pedig minden, ami elektronikus, automatizálható is, tehát időt és pénzt takaríthatnánk meg, csökkenthetnénk a hibalehetőségeket stb. "De van egy nagy baj vele – teszi hozzá Kis Ervin Egon –: ami elektronikus, az nyomon követhető és transzparens. A fő gondolkodásbeli akadály tehát a transzparenciától való félelem, és ez sajnos nem fog megváltozni egyhamar."

Egy lépés előre, egy hátra Egy a Stratis által néhány éve készített tanulmány négy uniós ország példáján mutatta be, hogyan tudná az állam elősegíteni az e-számla terjedését.

Dánia volt az első tagállam, amely az állami szektor számára kizárólagossá tette az elektronikus számla használatát. Ez már 2005-ben megtörtént, majd nem sokkal később engedélyezték azt is, hogy a szervezetek a papírlapú számlákról elektronikus másolatot készítsenek. Svédországban 2008 júliusától kötelező az állami szektornak elektronikus számlákat befogadnia, de a papíralapú számlákat még nem vonták ki a forgalomból. A finnek 2009 végén váltottak: kizárólag e-számlát fogadnak be az állami szervek, és ugyanezt az utat követte Spanyolország is.

Hasonló lépések már történtek Magyarországon is. 2008-ban az elektronikus számlázást beemelték az áfa-törvénybe. Az így létrejövő jogszabályi környezetet kifejezetten ledvezett az e-számlának. (Az e-számlázás hazai történetével többek között itt foglalkoztunk.) Ráadásul az e-számla kezelése nem is igényel semmiféle különleges infrastruktúrát vagy ismeretet. Ám tavaly január 1-étől úgy módosították a jogszabályt, hogy az visszalépést jelent a korábbi állapothoz képest – hívta fel a figyelmet mindkét általunk megkérdezett szakember. Az áfa-törvény 175. paragrafusának (3) bekezdése szerint "Az elektronikus számla alkalmazásának feltétele: [...] a számlabefogadó beleegyezése."

Kis Ervin Egon azonban említ más szabályozási problémákat is. Például azt, hogy három különböző jogszabály, amely az e-számlával foglalkozik, másként rendelkezik az időbélyegről. Kettő szerint kell az e-számlára, egy szerint pedig nem.

Stygár úgy véli, az államnak sokféle lehetősége lenne arra, hogy segítse ennek a takarékos számlázási formának az elterjedését: "talán unortodox lépés lenne, de valószínűleg az is segítené az e-számlázás terjedését, ha valamilyen adókedvezményt biztosítana az állam az elektronikusan kibocsátott számlák esetén."

Jövőre egyszerűbb lesz e-számlát adni
Keresni is lehet a telekomos csekkek elhagyásával

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.