Közösen készítenek specifikációkat és szabványokat az uniós kiberrezilienciáról szóló törvényhez.

Az Európai Parlament a múlt hónapban elfogadta a kiberrezilienciáról szóló törvényt (Cyber Resilience Act, CRA). A 2027-től életbe lépő CRA-t sokan az innováció kerékkötőjének tartanak. Hét nyílt forráskódú alapítvány most összefogott, hogy közösen készítsenek a törvényhez olyan specifikációkat és szabványokat, melyek rendszerbe foglalják a nyílt forráskódú szoftverfejlesztés bevált biztonsági gyakorlatait.

A közös munkába az Apache Software Foundation, a Blender Foundation, az Eclipse Foundation, az OpenSSL Software Foundation, a PHP Foundation, a Python Software Foundation és a Rust Foundation fejlesztői közössége száll be. Az egész projektet pedig az Eclipse Foundation fogja össze.

Mindenhol open source

Az alapítványok összefogásának jelentősége óriási, mivel a szoftverek 70-90 százaléka nyílt forráskódú összetevőkből áll. Ezek jelentős részét ingyen, saját idejüket feláldozva fejlesztik a programozók (az ebből eredő problémákkal legutóbb itt foglalkoztunk).

A CRA viszont új helyzetet teremt, mivel törvényileg szabályozza az Európai Unióban értékesített hardver- és szoftvertermékekre vonatkozó biztonsági követelményeket. Szándéka szerint minden internethez csatlakoztatott termék gyártóját arra kényszeríti, hogy terméke biztonsági szempontból naprakész legyen (hibajavítások, biztonsági biztonsági frissítések stb.). Ha egy gyártó megsérti a törvényt, súlyos büntetés vár rá, amely akár globális forgalma 2,5 százalékát is elérheti.

A jogszabályt rengeteg iparági szervezet, köztük tucatnyi open source alapítvány kritizálta. Elsősorban attól féltek, hogy teljesen megbénítja a szoftverfejlesztést. Arra az elvi problémára sem találtak megoldást, hogy nyílt forráskódú fejlesztők egyáltalán felelőssé tehetők-e kereskedelmi termékek biztonsági hibáiért, ha egy adott komponenst ők fejlesztettek. Az open source mozgalmárok szerint a szabályozás csak elriasztja az önkéntes projektfenntartókat, mert nem akarják nyakukba venni egy esetleges jogi huzavona terhét.

Bár a végső szöveget több ponton is finomították, így technikailag a CRA szerint az önkéntes közreműködők nem vonhatók felelősségre, de továbbra is homályos, hol húzódik az önkéntesség határa. Az alapítványok ezért is érezték fontosnak, hogy egységes követelményrendszert dolgozzanak ki a nyílt forráskódú fejlesztőknek.

Ennek sarkalatos pontja lesz a dokumentáció. Sok open source projektnek ugyanis ez az egyik legnagyobb hiányossága, amely megnehezíti az auditot is. Emellett olyan jó gyakorlatokat kíván meghonosítani a közösségekben, mint az egységes fogalmi rendszert használó, összehangolt sebezhetőségi információk.

Az alapítványok igyekezete érthető. A különböző szoftverbiztonsági szabályozások (pl. az USA-ban a Securing Open Source Software Act) egyik célja ugyanis épp a különböző alapítványok nagyobb ellenőrzés alá vonása épp amiatt, mert egyre fontosabb szerepet töltenek be a szoftverellátási láncban.

Az Eclipse Foundation oldalán olvasható közlemény szerint a nyílt forráskódú közösségek és alapítványok általában ragaszkodnak a bevált iparági gyakorlatokhoz, de az összehangoltság nagyon hiányzik, és ezt teremtené meg az összefogás.

Piaci hírek

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.