A Bloomberg tegnap szellőztette meg, hogy értesülései szerint az Elon Musk vezette SpaceX-hez köthető Starlink műholdas internetes szolgáltatás akár már 2024-ben önállóvá válhat egy nyilvános részvénykibocsátás keretében. A bennfentes információkra alapozott anyag szerint az üzletág eszközeit egy külön egységbe vonják össze, ami lehetségessé tenné a leválasztást és a tőzsdére lépést.
A hírügynökségi értesüléseket a többek között az X-et (leánykori nevén Twittert) is megvásárló alapító-tulajdonos gyorsan cáfolta a közösségi platformon adott egyetlen szavas kommentjével.
False
— Elon Musk (@elonmusk) November 15, 2023
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a Bloomberg által felvázolt forgatókönyv teljesen légből kapott lenne. Egyrészt Musk hírhedt arról, hogy egyik pillanatról a másikra húz meg váratlan lépéseket. Másrészt viszont korábban maga Musk sem zárta ki, hogy a Starlink tőzsdére menjen, ám ennek feltételeként említette a stabil üzletmenet elérését.
Sohase mondd, hogy soha
Utóbbihoz pedig az elmúlt időszakban több apró lépéssel is közelebb került az üzleti egység, mivel Musk november elején már azt közölte, hogy a műholdas internetes szolgáltatás cash-flow szinten már nem mínuszos. Ráadásul a héten derült ki, hogy Mexikóval sikerült egy 90 millió dolláros megállapodást nyélbe ütni nyilvános internet biztosítására, sőt a Reuters értesülései szerint ehhez még jön egy a mexikói állami energiaszolgáltatóval kötött másik szerződés is, amelynek értékét a hírügynökségi beszámoló 50 és 100 millió dollár közé teszi.
Egy a Reuters által megszólaltatott befektetési guru szerint amint megvan a kellő stabilitása a részlegnek, nagy valószínűséggel tényleg tőzsdére viszik a Starlinket, maximum nem jövőre, hanem 2025-ben, esetleg 2026-ban. Justus Parmar a Fortuna Investments úgy látja, amint ez megtörténik, az általánosságban felpezsdítheti az érdeklődést minden olyan üzleti tevékenység iránt, amely az űrhöz kapcsolódik.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak