A vállalat tegnap közölt eredményei végül sok tekintetben felülmúlták az előzetes várakozásokat, a részvényárfolyam 7 százalékos emelkedésével pedig a világ leggazdagabb embere egyik pillanatról a másikra 4,5 milliárd dollárt keresett. Ahogy azt tegnap jeleztük, a papírok további erősödésének csak a csökkenő haszonkulcs tehetett volna keresztbe, például a cloud üzletágat érintő közelmúltbeli költségek (a Meltdown/Spectre sebezhetőségek javítása stb.) kapcsán, a fenntartások azonban alaptalannak bizonyultak.
Zavarba ejtően gyors és egyenletes növekedés
Az Amazon negyedéves forgalma elérte az 51 milliárd dollárt, ami éves összehasonlításban 43 százalékos éves növekedésnek felel meg, vagyis tartja azt a félelmetes tempót, amit az egy évvel korábbi, 42 százalékos növekedéssel mutatott. A működési eredmény ezzel szemben a 2 milliárd dollárt közelíti, ami nem csak a cég februári előrejelzésének két-háromszorosa, de rácáfolt az elemzők előzetes fenntartásaira is (amelyek nyilván nem kis részben az Amazon saját prognózisára épültek).
A társaság pénzügyi vezetője szerint lényeges szempont, hogy az Amazon működési költségei (mondjuk a raktárak és elosztóközpontok fenntartása) sok szempontból állandónak tekinthetők, így a bevételnövekedés látványos profitnövekedést is jelent. Egyedül a raktárkészletek magas szintje miatt merült fel, hogy a kiegyenlített elosztás érdekében sok árucikket kell majd ide-oda utaztatni, de a várakozásokon felüli eladások végül szükségetlenné tették a készletezés áttervezését.
A legjobb teljesítményt nem meglepő módon az észak-amerikai kiskereskedelmi szegmens nyújtotta, amely a Whole Foods lánc bekebelezése után 30 milliárd dollár fölé növelte kiskereskedelmi forgalmát, és a piaci előrejelzésekhez képest dupla akkora, jóval egymilliárd dollár fölötti nyereséget jelentett. A tengerentúli kiskereskedelmi tevékenység, ami az agresszív bővülési stratégiák miatt veszteséget termel, ezúttal a 34 százalékkal több bevételt hozott, miközben 29 százalékkal több pénzt égetett el a tavalyinál.
Ez a mutató is valamelyest javult a 2017-eshez képest, mindez azonban elsősorban a valutaárfolyamok kedvező alakulásának köszönhető – változatlan viszonyok között 21-44 lenne ugyanez az arány. Ennél érdekesebb, hogy a vállalat fizikai boltokból és a viszonteladóktól származó bevételei a hagyományos, közvetlen online értékesítésnél kétszer gyorsabban növekedtek, ami a jóval alacsonyabb bázis ellenére is fontos eredmény.
Jönnek az otthoni biztonsági szolgáltatások
A cloud üzletág, az AWS is folytatta a szárnyalást, 5,4 milliárdos bevétele közel másfélszerese volt az egy évvel korábbinak. Ez még úgy is kimagasló eredmény, hogy az Amazon felhős üzlete rendre 40 százalék fölötti bővülést mutatott az előző hat negyedévben. Az Amazon szerint az AWS helyzete mindenképpen különleges, hiszen majdnem hétéves előnyt szerzett magának, mielőtt megjelentek a piacon a komoly, hasonló gondolkodó fejjel gondolkodó versenytársak, az előnyt azonban sikerült a mai napig megőrizni.
Még nem meghatározó, de kifejezetten látványos sort jelentenek az "más bevételek", ami jórészt az Amazon hirdetési bizniszét takarja: ez 139 százalékos éves növekedéssel már a 2 milliárdos nagyságrendbe fejlődött. A társaság egyébként éppen most jelentkezett újdonságokkal ezen a területen: ezek küzül talán a biztonsági termékeket és szolgáltatásokat értékesítő portált lehet kiemelni, amely végre összefogja és csomagokba rendezi a különböző felvásárlások során megszerzett technológiákat.
A második negyedévre vonatkozóan a már 736 milliárd dolláros cégértékre kapaszkodó Amazon 51 és 54 milliárd dollár közötti bevételre, illetve 1,1-1,9 milliárdos működési eredményre számít, így jó esély van rá, hogy ismét túlhaladja majd a befektetők várakozásait.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak