Miután kijöttek az első negyedév okostelefon-piacáról a gyászos jelentések, az IDC megnézte, mi várható a közeljövőben. A végfelhasználóknak jó lesz.

Meglepte az IDC kutatóit, hogy milyen gyorsan visszapattant Kína okostelefon-piaca a mélypontról. Ennek ellenére összességében nehéz évre kell készülniük az okostelefon-gyártóknak. Miután mind az IDC, mind a Gartner megfestette a maga gyászkeretes képét a globális okostelefon-piac első negyedévéről, most az IDC arra is kísérletet tett, hogy előrejelezze, mennyi idő kell a szegmensnek arra, hogy kimásszon a gödörből.

Mint az első negyedév...

Az egész évre nagyságrendileg akkora visszaesést vár a kutató cég, mint amit az első negyedévben mért, globálisan 11,9 százalékot (az első negyedév ténye 11,7 százalékos mínusz volt). A gyártók azonban még így is megközelítőleg 1,2 milliárd készüléket fognak eladni ebben az évben. Ez az eredmény úgy fog összejönni, hogy nagy valószínűséggel az első gyenge negyedévet egy katasztrofális negyed követi: a félév összeladási száma akár 18 százalékkal is elmaradhat a tavalyi azonos időszakétól.

Az ok egyszerű: koronavírus-járvány makrogazdasági hatásai a második negyedévre még erősebben hatnak (az első negyedévben a nagyobb felvevő piacok, pl. az Egyesült Államok vagy Nyugat-Európa piacát igazából csak márciustól döntötte le a lábáról a járvány), aminek a hatása a fogyasztói kedvben is megérződik: kevesebbet fognak költeni olyan eszközökre, melyek beszerzése elhalasztható.

Az IDC kutatásvezetője, Sangeetika Srivastava arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a válság a kínálati oldalon indult, de igazából a keresleti oldalon teljesedett ki. Egyes országokban iparágak álltak le, egyik napról a másikra tömegessé vált a munkanélküliség. Ez a fogyasztók jelentős részét terelte abba az irányba, hogy csak az alapvető termékekre költsenek.

A jövő évre várt visszapattanás egyik fontos katalizátora az 5G lehet. A kutatásvezető szerint a jövő év második negyedétől várható, hogy az 5G-s készülékek iránti kereslet ismét növekedési pályára állítja a piacot. Az IDC grafikonján ugyanakkor jól látható, hogy a helyzet mennyire bizonytalan: a februári előrejelzés erre az évre nem vagy csak minimális visszaeséssel számolt, és a 2021-re várt növekedés is szerényebb volt. A mostani prognózis sokkal látványosabb növekedést vár, de a globálisan értékesített darabszám csak 2022-re haladja meg a tavalyi mennyiséget.
 


Kína talált magára a leggyorsabban

Bár Kínát sok szempontból rendkívül erősen megviselte a járvány, ott a gazdaság kezd visszatérni a rendes kerékvágásba. Az üzemek többsége visszatért a termelésbe, és az ellátási láncokban keletkezett zavarok is csökkentek, miután a logisztikai terület (szállítmányozás, utazás) korlátozásait enyhítették. Az IDC ott mindössze egy számjegyű visszaesést vár.

Ezzel szemben Európa néhány országát – mindenekelőtt Olaszországot és Spanyolországot –, olyan súlyosan érintette a válság, hogy azok az egész régió teljesítményét lerántják. Az IDC itt egész évre két számjegyű csökkenést jósol. A visszaesés azonban az erőviszonyokon nem változtat, a régió vezető szállítói megtartják piaci részesedésüket, mert a jobb beágyazottságuk révén könnyebben váltottak értékesítési stratégiát, például gyorsabban álltak át az e-kereskedelemi csatornákra.

Összességében nem vonultak el a felhők az okostelefon-piac fölül. Komoly bizonytalanságokat és ingadozásokat fog okozni a gazdasági visszaesés, aminek tényleges mértékét egyelőre nehéz is megbecsülni. Ennek függvénye lesz például az is, hogy a felhasználóknak mennyi pénzük lesz arra, hogy új telefont vegyenek. A kutatócég szerint azonban ezt a bizonytalanságot majd a gyártók például agresszívebben árazott 5G-s készülékekkel ellensúlyozzák.

Konzumer tech

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.