Tegnap az amerikai igazságügyi minisztérium 15 tagállammal közösen perelte be az Apple-t, azzal vádolva a társaságot, hogy monopolizálta az okostelefonos piacot. A minisztérium álláspontja szerint az Apple a háttérben mindenféle díjakat számít fel üzleti partnereinek a szoftverfejlesztőktől a hitelkártya-kibocsátókig vagy a közvetlen versenytársaként működő Google-ig, ami végül a fogyasztói árak jelentős emelkedését eredményezi, még tovább növelve az 1600 dolláros telefonokat árusító Apple kiemelkedő nyereségességét.
Ahogy a Reuters beszámolójában is kiemelik, a vállalat üzleti modellje még azokra az időkre nyúlik vissza, amikor az Apple a személyi számítógépek piacának marginális szereplője volt, és a prémiumok felszámítása jellemzi a működésükben és használatukban is aprólékosan szabályozott eszközeiért. Az amerikai igazságügy ezt a sémát próbálja most szétverni azzal, hogy rákényszeríti a céget a felhasználók választási lehetőségeinek bővítésére a külső alkalmazások és az Apple saját tervezésű hardvereinek viszonylatában.
A társaság természetesen visszautasította a kisebb riválisok kivéreztetéséről és az árak felhajtásáról szóló vádakat, de az ügy komolyságát jelzi, hogy részvényeinek árfolyama egyből elindult lefelé a csütörtöki kereskedésben. Az Apple szerint a per veszélyezteti azokat a képességeit, amelyek révén sikeresen különbözteti meg termékeit az éles piaci versenyben, és olyan technológiát fejleszt, amit az emberek elvárnak tőle. A keresetben ehhez képest éppen az innováció biztosítékának határozzák meg az Apple elleni fellépést.
Nehéz lesz közelíteni az álláspontokat
A 88 oldalas dokumentum alapján a versenyellenes magatartás megszüntetése a fogyasztói árak és a fejlesztői díjak csökkentét is eredményezné, a hírügynökségnek nyilatkozó tisztségviselő pedig arról beszélt, hogy a jogorvoslatot a per során bizonyítandó kárhoz kell igazítani, ami akár az Apple feldarabolásával is járhat. Egyelőre nem világos, hogy a minisztérium milyen konkrét változtatásokat kíván elérni, de az legfőbb ügyész szerint nem is indították volna el a pert, ha nem gondolnák, hogy megnyerhetik.
A "szuperalkalmazásokat", a felhőalapú játékokat, az üzenetküldőket, az okosórákat és digitális pénztárcákat is olyan területként határozzák meg, ahol a cég elnyomta a versenyt erősítő technológiákat. Az Apple régóta hangoztatja, hogy adatvédelmi és biztonsági okokból (vagyis végső soron a felhasználók érdekében) korlátozza a harmadik felek hozzáférését, de az EU-ban például az App Store üzleti modelljét már megrogyasztotta a digitális piacokról szóló új törvény (DMA), amelyet a hónap elején léptettek életbe.
Az Apple ennek mentén megengedné a fejlesztőknek a saját alkalmazásboltok jutalékmentes működtetését, de az érintett szolgáltatók, az Epic Games vagy a Spotify szerint így is rendesen megnehezíti a dolgukat. A per kapcsán egyébként érdemes megjegyezni, hogy az igazságügy az amerikai okostelefon-piacra hivatkozik piacként, amelynek az elemzők szerint az Apple ül a nagyobbik részén, de a cég képviselői megpróbálják rávenni a bíróságot, hogy az iPhone globálisan becsült egyötödös részesedését vegye figyelembe.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak