Kutatók neurális hálózatok segítségével modellezik a pszichoaktív szerek által kiváltott vizuális élmények létrejöttét, hogy megértsék a pszichés betegségek neurobiológiai folyamatait.

Vannak olyan pszichedelikus anyagok, például az Amazonas-vidéken használt varázsfőzetek dimetil-triptaminja (DMT) vagy sz LSD, melyek fogyasztása rendkívül erős vizuális élményt eredményez. Azt már eddig is tudták, hogy ezek az erős pszichoaktív anyagok szelektíven befolyásolják az idegrendszer szerotonin-receptorainak működését, és a kiváltott hatás ezzel függ össze. Arról azonban keveset tudunk, hogyan jön létre maga az élmény.

Kísérleti alanyok helyett gépek

A kutatást nehezíti, hogy eleve feltételez olyan kísérleti alanyokat, akik hajlandók ellenőrzött körülmények között a szerfogyasztásra. Egy Lisszabonban működő nemzetközi kutatócsoport most talált egy kerülőutat: mesterséges intelligenciával váltották ki az embereket: mintha a neurális hálózatnak adagolták volna a pszichedelikus molekulákat. (A csoport a Nature Communications-ben publikálta az eddigi eredményeit.)

A cél az agyműködés és a gondolkodás mélyebb megértése. Mint a csoport egyik vezető kutatója nyilatkozta, nem csupán a pszichoaktív anyagok hatását vizsgálják, hanem azon keresztül az emberi tudat működésének folyamatáról szeretnének többet megtudni. Az emberi agy a fizikai világ egyfajta belső modelljét tartalmazza, amit folyamatosan aktualizál az érzékszervektől kapott információk segítségével. Az, hogy ez a frissítés hogyan történik, és maga a modell hogyan épül-alakul, arról nagyon sokat elárulhat, amikor ebben a modellfrissítési folyamatban zavar keletkezik, például pszichoaktív anyagok hatására.

A kutatók lényegében az ún. deepfake képek előállításának folyamatával próbálják modellezni a pszichedelikus hatású molekulák működését. Arra építették a módszert, hogy feltűnő hasonlóságot találtak az emberi agy és a neurális hálózatok arcfelismerési módja között. Ha egy ilyen neurális hálózatot "megzavarnak", hasonló folyamat zajlik le, mint az emberi agyban például a DMT hatására, és így a neurális hálózat betekintést adhat az emberi agyban lezajló folyamatba.

Neurális hálózat az agy modellje

A kutatók szerint a mély neurális hálózatok kellően összetett modellt adnak az ember vizuális rendszerének vizsgálatához. Alkalmasak arra, hogy a pszichedelikus szerek hogyan zavarják meg az érzékszervi észlelést, és hogyan akadályozzák meg a fizikai világ agyban létező modelljének frissítését.

Az emberi tudat idegi folyamatiban még nagyon sok a felderítetlen elem. A kutatók azt remélik, hogy a neurális hálózatokkal folytatott kísérleteik közelebb visznek majd az agyban termelődő szerotonin pontos szerepének, és az érzékszervi információk feldolgozásának megértéséhez. Hosszú távon a pszichedelikus anyagok működésének megértése segíthet olyan egyre elterjedtebb problémák kezelésében, mint a depresszió vagy a szorongás.

Általánosságban pedig a kutatások közelebb vihetnek majd ahhoz, hogy jobban megismerjük az ember különböző tudatállapotainak neurobiológiai és fiziológiai hátterét.

Cloud & big data

Az EU-s vizsgálat hírére gyorsan engedett a Broadcom

A nemrégiben felvásárolt VMware portfóliójának átalakítása kapcsán sok helyen felszaladtak a szemöldökök. Az amerikai vállalat most kicsit visszavett szigorú terveiből, amihez köze lehet egy készülődő EU-s vizsgálatnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.