Az előző kiadások hatalmas teljesítményugrással nyűgözték le a felhasználókat és a befektetőket, de egyesek szerint az újabb vezető MI-modellek lassan beleütköznek majd saját korlátaikba.

Az OpenAI következő MI-modelljének teljesítménye már kisebb javulást mutat a GPT-4-hez képest, mint amekkora a korábbi iterációk egymáshoz mért fejlődése volt, ami annak a jele lehet, hogy a generatív mesterséges intelligencia kezdi megközelíteni a lehetőségeinek határait – számolt be a The Information. A lap az OpenAI meg nem nevezett munkatársaira hivatkozva arról ír, hogy a jelenség különösen a kódolás területén nyilvánvaló, ez pedig egybevág azokkal a véleményekkel, amelyek szerint a vezető modellek képességei egyre kisebb mértékben lesznek fejleszthetők.

Bár az Orion képzése még nem fejeződött be, és megjelenéséig még sokkal jobbá válhat, így sem feltétlenül lesz képes olyan drámai előrelépésre, mint az előző kiadások. Ennek oka a cikk alapján a képzési adatok és a számítási teljesítmény korlátaiban keresendő. A Business Insider riportja is idézi azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint az MI-cégek akár már 2028-ra kimeríthetik a használható szöveges adatokat, a szintetikus adatok alkalmazása pedig önmagában is új problémákat vet fel a modellek tanításakor. Ugyanígy a számítási teljesítmény sem korlátlan, és a számítási erőforrások elosztása egyre nagyobb kihívást jelent.

Javulnak, de egyre drágábbak lesznek

Mindez csökkenő hozamokhoz vezet a dollármilliárdos befektetések tekintetében. A Business Insider által idézett szakértő úgy látja, hogy különösen az OpenAI befektetői a folyamatos, exponenciális növekedésre fogadtak, miközben a technológiai terület egyre inkább a konvergencia irányába halad, és egyre fontosabb lesz a megfelelő méretezés. Az iparági vezetők természetesen továbbra is optimista előrejelzéseket hangoztatnak, júliusban a Microsoft technológiai vezérigazgató-helyettese például visszautasította azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a mesterséges intelligencia fejlődése megtorpant volna.

Az általuk emlegetett "skálázási törvények" azonban nem feltétlenül működnek, ami az OpenAI részéről is új startégiákat feltételez. Ilyen a modelleket intelligensebbé tétele a következtetési képességek javításával, amit a szeptemberben kiadott OpenAI o1 esetében is hangsúlyoztak, és amelynek elsősorban az összetett feladatokban sikerült felülmúlnia elődeit. A The Information szerint az Orion a nyelvi feladatokban jobban teljesít ugyan, de összességében nem mutat annyira látványos ugrásokat, így futtatása arányaiban egyre drágább lesz az OpenAI adatközpontjaiban.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.