A YouTube algoritmusát alig érdekli, hogy a korábbiakban milyen típusú tartalmakat jelöltünk meg negatívan. Pedig pont ez lenne az egyik lényege a "nem tetszik" gombnak.

Meglehetősen lesújtó eredményre jutottak a Mozilla szakértői, amikor a YouTube felhasználókra szabott ajánlási algoritmusának működését vizsgálták. Mint kiderült, a mesterséges intelligencia meglehetősen makacs jószág, és nagyon nehezen lehet "leszoktatni" bizonyos tartalmak ajánlásától, ha azok egyszer bekerültek a személyre szabott repertoárba.

A kutatásba közel 28 ezer felhasználót vontak be. Az önkéntesek aktivitását és a megnézésre ajánlott anyagokat egy kifejezetten ilyen célra készült böngészőbővítmény segítségével gyűjötték és hasonlították össze. Összességében a jelentés több millió ajánlott videóra, valamint több ezer ember anekdotikus jelentésére támaszkodott.

Tudom, hogy nem tetszik, de nem érdekel

Mint kiderült, a videómegosztó platform felhasználói minősítésre kitalált elemei nem befolyásolják eléggé az ajánlási algoritmust. Például hiába nyomkodjuk lelkesen a "nem tetszik" gombot, ez a nem kívánt megjelenések töredékétől kímél csak meg minket.

A Mozilla négy különböző visszajelzési akció hatékonyságát vette górcső alá. A már említett "nem tetszik" mellett ide tartozik a "nem érdekel", a "nem ajánljon a csatornától" és az "eltávolítom a megtekintési előzményekből" reakció is. Az eredmények szerint ezek különböző mértékben befolyásolták a később megjelenő ajánlásokat, ám összességében mindegyikről elmondható, hogy hatásuk gyenge és nem megfelelő volt.

A négy opció közül a leghatékonyabbnak az bizonyult, amikor a felhasználó jelezte, hogy egy adott csatornából köszöni, de nem kér többet. Azonban még ez a meglehetősen egyértelmű jelzés is mindössze a nem kívánt javaslatok 43 százalékát akadályozta meg. Második helyre a megtekintési előzményekből történő törlés került a maga 29 százalékos hatékonyságával, míg a videó leminősítése 12, az érdeklődés hiányának kinyilvánítása pedig 11 százalékos arányt ért el. 

A kutatók szerint a tanulmány rávilágít arra, hogy a YouTube-nak jobban el kell magyaráznia a felhasználóknak a rendszere működését, és meg kellene találni azokat a proaktívabb módokat, amelyekkel az emberek egyértelmúűen kifejezhetik, hogy pontosan milyen jellegű tartalmakra kíváncsiak.

Szigorúan titkos katyvasz

A fenteik ismét csak rávilágítanak arra, mennyire átláthatatlanul működnek a nagy internetes platformok, amelyek gazdái jellemzően féltve őrzött titokként kezelik az értékelést, rangsorolást, ajánlást végző programok pontos mechanizmusát. Az pedig már csak a hab a tortán, hogy az ilyen méretű adattömeggel dolgozó mesterséges intelligenciák esetében maguk az algoritmusok megalkotói sem lehetnek tökéletesen tisztában azzal, hogy miért pont arra az döntésre jutott a program, amire.

Ha nem is azonnal, de mindez mostanra a szabályozó hatóságok ingerküszöbét is elérte. Az Unióban például idén nyáron sikerült megszavazni azt a terjedelmes szabályrendszert, amely a régión belül igyekszik megfelelő korlátok közé szorítani a digitális piac legnagyobb szereplőit. Ennek része az is, hogy a platformoknak átláthatóbbá és felelősségteljesebbé kell tenniük a működésüket. Például a korábbinál több információt kell adniuk a tartalommoderálási elveikről és ajánló algoritmusaik működéséről.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.