Egy felmérés megnézte, mivel szeretnének foglalkozni a hazai egyetemek padjait koptató leendő informatikusok. Meglepően kevesen vannak köztük, akik már most is dolgoznak, egy részük pedig nem is a területen akar elhelyezkedni.
Hirdetés
 

Az eNET idén májusban szondázta meg a magyarországi informatikus szakokon tanuló diákokat a karrierükkel kapcsolatos elképzeléseikről, illetve arról, hogy az iskola mellett hogy állnak a gyakorlati tapasztalat megszerzésével. A több mint 1100 résztvevő válaszaiból kiderült, hogy mi a legvonzóbb elhelyezkedési terület, de az is, hogy kevesen vetik bele magukat a munkába a diploma megszerzése előtt.

A 18 hazai felsőoktatási intézményből érkező kérdőíveket leginkább gazdaságinformatikusok és mérnökinformatikusok töltötték ki, ők adták a valaszadók 37 illetve 26 százalékát. A harmadik helyre a programtervező informatikusszak hallgatói kerültek a maguk 18 százalékos arányával. A válaszadók 12 százaléka még idén, legnagyobb része (több mint 57%) várhatóan 2019-ben vagy 2020-ban fog végezni. A többiek vagy nagyon az elején tartanak egyetemi éveiknek, vagy annyira önkritikusak, hogy meg sem merték tippelni, mikorra teljesíthetik a diplomához szükséges feltételeket.

Nem rabolják le őket

Hosszú évek óta téma, hogy milyen nehéz IT szakembereket szerezni a hazai vállalatoknak. Utóbbiak ezért közös kurzusokkal, együttműködésekkel igyekeznek minél szorosabbra fűzni a szálat az oktatási intézményekkel, hogy onnan mihamarabb le tudják szerződtetni a számukra ígéretes diákokat.

Ehhez képest mindenképpen meglepő, hogy az egyetem alatt munkát vállalók aránya finoman szólva sem eget rengető. A felmérésben résztvevő hallagatók közül mindössze minden ötödik dolgozik valamilyen munkaviszonyban, további 6 százaléknál pedig éppen folyamatban van az elhelyezkedése. A megkérdezettek 52 százaléka ugyan még nem vállalt munkát, de a jövőben mindenképpen informatikusként akar elhelyezkedni. Érdekes, hogy van egy viszonylag markáns, 17 százalékot kitevő réteg, amelynek tagjai már most úgy nyilatkoztak, hogy nem tudják karrierjüket programozóként elképzelni.

Ami a szakmai gyakorlatot illeti, ott némileg jobb a helyzet. A kérdőívet kitöltő tanulók szűk harmada már túl van rajta, 44 százalékuk pedig egy éven belül tervezi teljesíteni.

Játékos munkára vágynak

A megkérdezettek közül minden ötödik játékfejlesztő szeretne lenni, amivel ez tűnik a leginkább kívánatos területnek a hallgatók körében. További szimpatikus elhelyezkedési terület még a mobilfejlesztő, IoT-fejlesztő, hálózatmérnök, tesztmérnök és webfejlesztő. A kevésbé kedvelt szakmák között találjuk a projektmenedzser, IT-menedzser, oktató/tanár, gazdaságinformatikus, adatelemző, adatbiztonsági szakember, adatbányász vagy adatbázis-fejlesztő pozíciókat. Az informatikusok kicsit több mint negyede (28%) nem tudja még, hogy konkrétan milyen területtel szeretne foglalkozni.

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.