A vállalati IT irányítói összességében nem fognak dúskálni a válság után, állítja egy amerikai kutatás.

Nem a hét szűk esztendő jön, de nem is fognak dúskálni forrásokban a CIO-k a járvány után, derült ki egy április végi amerikai kutatásból. A válság után három olyan terület lesz, amire minden CIO-nak nagyobb hangsúlyt kell fektetnie: a költségkontrollra, az üzleti folyamatok újradefiniálásának lekövetésére, valamint az IT és az üzlet közötti új egyensúly megtalálására. Az amerikai eredmények sok ponton mutatnak egyezést a The Register május elején végzett online kutatásával.

Nem csökken számottevően a költségvetés

A vállalati informatika irányítóinak mindössze negyede számol azzal, hogy nagyobb büdzséből fog gazdálkodni a jövőben, 35 százalék viszont úgy véli, kevesebből. A CIO-k decemberi optimizmusa (akkor 59 százalék számított a büdzsé növekedésére, és mindössze 7 százalékuk a csökkenésre) annak ellenére szállt el, hogy a járványhelyzet miatt hozott rapid intézkedések fényesen bizonyították: a digitalizációban elért fejlettségi szint nagyban meghatározta a rendkívüli helyzet kezelésének hatékonyságát is.

A jó hír az, hogy most nincs az a pánikszerű költségcsökkentés, mint ami a 2008-as globális pénzügyi válság nyomán fogta el a vállalatokat. Legalábbis a CIO-k nem számolnak olyan radikális takarékossági intézkedésekkel.

De ha még alapvetően stabil költségvetéssel is kalkulálhat egy informatikai vezető (40 százalékuk nem vár sem pozitív, sem negatív elmozdulást), az sem nyugtathatja meg. A prioritások ugyanis változnak, és az ezzel járó igények kielégítésére nem állnak majd rendelkezésre új források. Ismét első számú elvárása lesz a cégvezetőknek, hogy az IT mindenekelőtt növelje saját operatív- és a cég egészének költséghatékonyságát.

Ez különösen amiatt válik a járvány előtti állapothoz képest hangsúlyosabbá, mert a cégek jelentős részének a beruházási keretét igencsak megterhelte-kimerítette a járványhelyzet kezelése. Sokszor olyan beruházásokat kellett egyik napról a másikra lebonyolítani (pl. a távmunka miatti gépbeszerzéseket), amik csak egy-másfél évre elosztva szerepeltek a tervekben. Így érthető, hogy a válaszadó IT-vezetők 37 százaléka a működési hatékonyság javítását látja a legfontosabbnak, 45 százalékuk pedig a költségkontrollra és a kiadásmenedzsmentre összpontosít.

A folyamatok újradefiniálása jön...

Ugyanakkor a járványhelyzet valamit szépen megmutatott: kényszerhelyzetben, amikor sok (időnként fölösleges, időnként szükséges) megfontolást felülír a gyorsaság iránti igény, óriásit tud javulni az operatív hatékonyság. Egy tárolóegységeket bérbe adó cégnél például a DevOps módszertan segítségével három-négy nap alatt megoldották a távoli szerződéskötést, és kiiktatták a papíralapú ügyintézést. Hiába tudták ennek előnyeit, és tervezték évek óta a váltást, békeidőben féltek felrúgni a jól bevált folyamataikat.

És ha már folyamatok. A válság minden területet érintett, ami a vállalati vezetőket – köztük az IT-vezetőket – a folyamatok újradefiniálására készteti. Míg tavaly szeptemberben még csak a válaszadók 13 százalékának terveiben szerepelt ez fontos területként, most már 36 százaléknak.

Szintén a folyamatokat érinti a távoli munkavégzés. A legtöbb CIO azzal számol, hogy a munkaerő már nem fog visszatérni a járvány előtti arányban az irodákba. Ennek azonban hosszabb távon elég sok következménye lesz, olyan is, ami a jelenlegi – lényegében rendkívüli – helyzetben annyira nem tűnik fel. Más lesz például a kockázatkezelés és a megfelelőségvizsgálatok feladata, ráadásul úgy, hogy még nem is látszanak pontosan az új problémák.

Az viszont egyértelműen kiderült: a távmunka lehet jó is, véli a válaszadók több mint 70 százaléka. 37 százalékuk pedig azt mondta, hogy a felső vezetői szintről kifejezetten azt az utasítást kapták, hogy javítsák a távmunka-körülményeket (lényegében a felhasználói élményt). A szervezetek ugyanis az irodabérleti költségek csökkentésében komoly megtakarítási lehetőséget is látnak.

Ahhoz azonban, hogy ezt hosszú távon hatékonyságcsökkentés nélkül lehessen továbbvinni, nem elég megteremteni a távmunka technikai (infrastruktúra, technikai támogatás stb.) feltételeit, hanem magát az irányítást is át kell alakítani. Ehhez a vezetők részéről viszont új soft skillekre lesz szükség.

Új egyensúlyt kell találni IT és üzlet között

Rövid távon a helyzetük stabilizálására koncentrálnak a vállalatok. A két fenti irányon túl jelenleg kevesebb figyelem jut a távlati üzleti célok és az IT-stratégia összehangolására – az informatikai vezetők mindössze negyede fókuszál erre –, de hosszabb távon mégis csak ez lesz majd a legfontosabb. Az az általános elv ugyanis továbbra sem veszítette érvényét, hogy a szervezetek sikeressége az IT és az üzlet integrált partnerségén áll vagy bukik. Az automatizálás és a digitális átalakítás ugyanis felértékelődik (a távmunkát és a folyamatok átalakítása is ezt bizonyítja).

A 2008 után bekövetkező recesszió nagyon sok új innovációt hozott. Azok a vállalatok, melyek képesek voltak innovációval reagálni az akkori helyzetre, nagyot nyertek. A CIO-k szerint most is hasonló a helyzet: keresni kell azokat a lehetőségeket, melyek ismét nyerő helyzetbe hozzák a vállalatokat.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.