Egy jól sikerült befektetési kör lehetőé tette, hogy nemsokára kereskedelmi forgalomba kerüljenek a FarmWise autonóm mezőgazdasági eszközei, amelyek gépi intelligencia segtségével gondozzák a növényeket.
Hirdetés
 

A kaliforniai FarmWise ez év elején mutatta be az aktuális prototípusát annak a saját fejlesztésű gyomirtó robotnak, amely az előző évi teszteken annyira sikeresen vizsgázott, hogy a cég már a kereskedelmi forgalomban való megjelenése előtt is több megrendelést kapott rá. A mindössze 2016 óta működő startup új eszközének célja, hogy csökkentese a farmerek függőségét a kémiai gyomirtóktól, amit a termőföld integritásának megőrzésén és a fogyasztói elvárásokon túl az is indokolttá tesz, hogy a gyomirtó szerekkel szembeni rezisztencia kialakulása máskülönben nem sok választást hagy a gazdálkodóknak, mint még több kemikália alkalmazását vagy a kézi gyomlálást.

Mivel egy robotról van szó, az új megoldás közvetve a mezőgazdaságban jelentkező munkaerőhiány szempontjából is jó befektetés lehet: egy januárban közzétett felmárás szerint a FarmWise közvetlen környezetében, Kaliforniában megkérdezett farmerek közül tízből heten számoltak be problémákról az idénymunkások rendelkezésre állásával kapcsolatban, de hasonló nehézségekaz Egyesült Államok és a világ más részein is tapasztalhatók. A Világgazdaság például júliusban számolt be róla, hogy idehaza a július–szeptemberi mezőgazdasági csúcsidőszakban 60-80 ezer idénymunkásra lenne szükség, ehhez képest körülbelül 10-15 ezer fő hiányzik a piacról.
 

forrás: farmwise.io


A FarmWise autonóm eszköze egy mélytanuló algoritmusra épülő érzékelőrendszert használ a gyomnövények terjedésének szabályozására, amely gyakorlatilag valós időben, saját beágyazott számítási kapacitásával elemzi a növényekről készített képeket, ennek alapján pedig mechanikusan, bármilyen vegyszer alkalmazása nélkül tisztítja meg a környezetüket. A hardvermérnökök és gépi tanuló specialisták által tervezett robotok állítólag a haszonnövények kifejezetten széles skáláját ismerik fel megbízhatóan, miközben folyamatos összeköttetésben állnak a helyszínen dolgozó operátorral és a gyártó teleoperációs szolgáltató központjával is.

A tetvek és a gombák sem örülhetnek sokáig

A startup eddig több mint 20 millió dollárnak (a jelenlegi árfolyamon több mint 6 milliárd forintnak) megfelelő befektetést szerzett, ebből legutóbb éppen tegnap jelentett be 14,5 milliós kört a Calibrate Ventures vezetésével és más alapok részvételével. A FarmWise vezérigazgatója szerint ez lehetőséget ad rá, hogy a cég olyan készségekkel bővítse és mélyítse el saját fejlesztésű növényfelismerő technológiáját, amelyek még több terhet vesznek le az üzemeltetők válláról. Az éjjel-nappal bevethető robotok egyébként a társaság közlése szerint már most is akkora területet képesek átfésülni egyetlen nap alatt, ahonnan egy 400 ezer lakosú nagyváros ellátásához elegendő termény takarítható be.

Ez az adat ilyen formában persze semmitmondó, de az biztos, hogy az eddigi bemutatók meggyőzték a befektetőket. A robotok piacosítása is éppen most kezdődik, ami igen meggyőző teljesítmény egy bármilyen startup indulásától számított három éven belül. Ahogy a beszámolókban kiemelik, a mezőgazdaságban nagyon nagy igény van a technológiai fejlesztésekre, amennyiben ezek a fejlesztések tényleg működnek. A FarmWise robotjainak éles üzeme mág csak ezután következik, és nyilván kérdéses, hogy a gyakorlati felhasználásban is képesek lesznek-e hozni ugyanazt a hibaszázalékot, mint a tesztek során.
 

forrás. farmwise.io


A szakértők szerint itt az jelenti a legnagyobb kockázatot, hogy a kísérletek és a demók meglehetősen változatos környezetekben zajlottak, kiemelve a gépek szerteágazó képességeit. A hatalmas kaliforniai monokultúrákban azonban elég hozzá egy apró, előre nem várt hiba is, hogy a mechanikai gyomirtó robotok akár nagyon komoly károkat okozzanak, ami ebben a formájában az egyik legígéretesebb mezőgazdasági technológiai startup végét jelentené – igaz, egyelőre még valószínűtlen, hogy egy maroknyi megrendelésnél többet ki tudnának elégíteni.

A fejlesztések mindenesetre folytatódnak, az MI rendszert egyre inkább képessé akarják tenni a specializált feladatokra, az egyes növények állapotának monitorozására és az ilyenkor szükséges lépések megtételére – ilyen mondjuk a tetvek vagy a gombaferőzések észlelése és a megfelelő ellenszerek bevetése. Mindebben az egyik leglényegesebb dolog, mint a digitális technológiák kapcsán már megszokhattuk, az adatok folyamatos gyűjtése és elemzése, ami magát a rendszert is egyre okosabbá teszi, és az adott gazdaságon belül is egyre hatékonyabb beavatkozásokat tesz lehetővé.

Cloud & big data

A magyar fiataloknak bejön a mesterséges intelligencia

Egy tavaly ősszel végzett kutatás eredményei szerint a 13–16 éves fiatalok alapvetően pozitívan állnak hozzá a generatív algoritmusokhoz. A nagy többség nemcsak ismeri, de rendszeresen használja is a technológiát.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.