Már a Samsung is elismerte, hogy idén debütált csúcstelefonjainál egy filléres képernyővédővel átugorható az ujjlenyomatos azonosítás. Az eset nem csak a cégnek, de az egész iparágnak rosszat tehet.

Ahol fát vágnak, ott hullik a forgács. Dél-Koreában azonban az utóbbi években igen szép mennyiség gyűlt össze ezekből a bizonyos forgácsokból, azaz a különféle mérnöki, tervezési hibákból. A Samsung ugyan egész jól kerülgette ezeket a saját maga által lerakott csapdákat, ám a sorozatos bakik egy idő után biztosan erodálni kezdik a felhasználói bizalmat.

Biztonságot nyomokban sem tartalmaz

A Samsung tegnapi közleményében figyelmeztette a vásárlókat, hogy mind a Galaxy S10, mind a Note 10 szériánál fennáll egy meglehetősen súlyos probléma, amit a lehető legsürgősebben igyekeznek kijavítani. A szoftveres sebtapasz lehetséges megjelenéséről egyelőre nem tudott nyilatkozni a vállalat. Már amennyiben a problémára van egyáltalán "távgyógyításos" megoldás.

A gond az, hogy bizonyos szilikonos képernyővédők használatával teljességgel csődöt mond az ujjlenyomat-szenzor, és hiába rögzítette a felhasználó saját biometrikus lenyomatát, a rendszer gond nélkül feloldható bárkinek. A hiba lehetséges okáról vagy mélyebb részleteiről egyelőre nem sokat tudni.

Egyébként még az S10 tavaszi megjelenésekor érkeztek más átverési megoldások is, köztük egy fotó alapján nyomtatott 3D-s trükk, de ez a mostani egyszerűségével és olcsóságával kiemelkedik minden eddigi törési lehetőség közül.

A feltárt hiba már csak azért is nagyon kellemetlen a Samsungnak, mert a termékek bemutatójakor különösen büszkén hangsúlyozta, mennyire innovatív (és biztonságos) az ultrahanggal működő, friss fejlesztésű ujjlanyomat-érzékelője.

Volt is. Lesz is?

Ez a mostani már rövid időn belül a sokadik technikai melléfogása a világ legnagyobb okostelefon-gyártójának. Talán még sokan emlékeznek a Galaxy Note 7-es széria kálváriájára, ahol a túlságosan szorosra tervezett ház az akkumulátor túlmelegedését okozta, ami egyes esetekben gyulladásig vezetett. A 2016-os gondot először visszahívással próbálták kezelni, de végül teljesen felhagytak a termék gyártásával.

Sokkal frissebb élmény lehet a vállalat első hajlított kijelzős készülékének vesszőfutása. A 2000 dolláros technológiai csodáról ugyanis az előzetes felhasználói tesztek során derült ki, hogy nem igazán életképes a tervezőasztalon megálmodott konstrukció. A vállalat így kénytelen volt az utolsó pillanatban lefújni a piaci debütálást, majd hosszas huzavona után végül tavasz helyett most ősszel került forgalomba, immár újragondolt konstrukcióban.

Megrendülő bizalom

A mostani eset egyébként nem csak a Samsung renoméján ejthet újabb foltot. (A tőzsde egyébként csak enyhe csökkenéssel reagált a hírre.) A hiba ugyanis lassíthatja a különböző mobilos szolgáltatások, különösen a pénzügyi megoldások elterjedését azzal, ha a felhasználók újabb példáját látják annak, mennyire könnyű átverni ezeket a rendkívül biztonságosnak mondott megoldásokat. Az ujjlenyomat-érzékelők mellett sajnos az arcfelismerő rendszereknél is gyakran felszínre kerülnek súlyos hiányosságok.

A tovagyűrűző hatást jól szemlélteti, hogy a Samsung bejelentésére reagálva egy szintén koreai online bank már jelezte is ügyfeleinek, hogy amíg a hibát nem javítják, semmiképpen ne használják ezt az azonosítási formát.

Biztonság

Arab MI-cégbe fektet a Microsoft

Redmondnak csillapíthatatlan az étvágya, ha MI-fejlesztésről van szó. Az OpenAI-ba tolt sok milliárd dollár után ezúttal másfél milliárdot áldoz az egyesült arab emírségekbeli G42-re.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.