Az ír adatvédelmi hatóság hétfőn közölte, hogy 265 millió euró bírságot szab ki a Meta Platformsra, amiért az nem védte megfelelően a tulajdonában lévő Facebook közösségi hálózat felhasználóinak érzékeny adatait. A szabad szemmel is jól látható büntetés mellett a vállalatnak egy sor "korrekciós intézkedést" is végre kell majd hajtania, amennyiben meg kíván felelni az Európában érvényes adatvédelmi rendelkezéseknek, ismertebb nevén a GDPR-nek.
A tegnap nyilvánosságra került információk alapján nem világos, hogy pontosan milyen változtatásokat szeretne látni a hatóság, amely egyelőre nem reagált az ezeket firtató újságírói megkeresésekre. A Meta részéről azonban megérkezett a hivatalos nyilatkozat, amelyben a cég leginkább együttműködési hajlandóságát hangsúlyozza, valamint azt, hogy "az emberek adatainak védelme és biztonsága alapvető fontosságú üzleti működése szempontjából". A hatósági ítélet elleni esetleges fellebbezésről viszont csak a határozat alapos áttanulmányozása után születik döntés.
Komoly sztori
Az ügy előzménye még 2019-re nyúlik vissza, amikor is kiderült, hogy több százmillió Facebook-felhasználó személyes adatait sikerült "kiporszívózniuk" illetékteleneknek a cég rendszerében lévő biztonsági rést kihasználva. Bár a cég korábban is bőven szolgáltatott példát hanyagságára, a jó három évvel ezelőtt nyilvánosságra került esetet annak nagyságrendje emelte a többi incidens fölé.
Az első hírek még "csak" 420 milliós tételről szóltak, de később kiderült, hogy összességében 533 millió fiókhoz tartozó adatrekord-tengerről van szó. A többek között telefonszámokat, e-mail-címeket, születési adatokat tartalmazó csomag több mint 104 országból jött össze. Az USA-ban például több mint 32 millió, az Egyesült Királyságban pedig 11,5 millió ember volt érintett az ügyben. A közzétett listák tanúsága szerint itthon valamivel több mint 377 ezer honfitársunk kerülhetett kellemetlen helyzetbe.
Az adatvédelmi hatóság mostani vizsgálatát végül az indította be, hogy ezeket az érzékeny adatokat végül már teljesen ingyen is meg lehetett szereznie bárkinek az interneten.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak