Egy sikeres New York-i szoftvermérnök-startupper szerint egyszerűen nem így működnek a fejlesztők.

Manapság komoly fejtörést okoz a HR-eseknek, hogy a fejlesztők még meg sem melegedtek egy helyen, máris továbbállnak. Ilyenkor aztán borulnak a fejlesztési tervek, csúsznak a projektek, mindenki ideges, az üzlet nem halad... Az okok összetettek: van itt generációs jelenség, foglalkoztatáspolitika, egyéni motiváció is. De vannak olyan szervezeti kultúrával, menedzsmenttel összefüggő elemek is, melyek viszonylag könnyen megváltoztathatók, és javítják a dolgozók motiváltságát (ezáltal csökkentik az elvándorlás esélyét).

Egy amerikai szotfvermérnök, stratupper, Michelle Lim (jelenleg a DevOps-támogatáshoz fejlesztett Warp egyik alapító-befektetőjeként fut) egy nagyon egyszerű, mégis a fejlesztési szemléletet alapjaiban átalakító javaslattal állt elő: számoljunk le az egyébként teljesen általános frontend/backend felosztással.

Lim indoklása: ez nem felel meg a fejlesztőmérnökök gondolkodásának. Így sok fejlesztő csak a projekt kellős közepén jön rá, hogy olyan helyre csöppen, ahol semmi keresnivalója. Ez csökkenti a motivációját, így nagyobb a valószínűsége, hogy idő előtt lelép. Arról nem is beszélve, hogy munkájában már nem a legjobb megoldást keresi, hanem megy a legkisebb ellenállás irányába. És mindez végső soron az egész vállalati szervezeten csattan majd.

Gondolkodj termékben és infrastruktúrában

A startupper saját keserű tapasztalatai és néhány szerencsés véletlen nyomán bukkant rá a szerinte üdvözítő megoldásra: legyen a gondolkodás és csapatszervezés tengelye a termék/infrastruktúra felosztás. Ez ugyanis pontosabban leképezi azt a pszichológiai folyamatot, hogy hogyan köteleződik el egy projekt mellett a fejlesztő. Lim tapasztalatai szerint ugyanis a fejlesztőket a feladatok megközelítése szempontjából két alaptípusba lehet sorolni.

1. Vannak az ún. product-first mérnökök, aki úgy állnak egy feladathoz, hogy abban a kód csupán eszköz egy felhasználói probléma megoldására. Ők a termékfejlesztők.

2. És vannak az ún. code-first mérnökök, akik megszállottjai a kódban megformálódó absztrakcióinak. Őket az architektúra, az eszközök, a könyvtárak stb. hozzák izgalomba, és amit el akarnak érni: az elegáns kód (jelentsen az bármit is). Ők az infrastruktúra-fejlesztők.

A product-first fejlesztőket elsősorban maga a probléma érdekli: olyan funkciók létrehozása, bevezetése és karbantartása, melyek megoldást adnak a felhasználó egy adott problémájára. Ők azok, akik szívesen dolgoznak együtt, akár egy szobában is a tervezőkkel és a termékmenedzserekkel, mert kíváncsiak a majdani felhasználóikra. Felhasználói szempontból is proaktívak, az okoz számukra örömöt, ha sikerül egy olyan technikai lehetőséget találni, ami javít az adott termék használhatóságán.

A code-first mérnökök főleg az infrastruktúra-építésben jeleskednek. Szívesen foglalkoznak olyan feladatokkal olyan platformok fejlesztésével, amelyek támogatják az alkalmazásokat (CI/CD pipeline kialakítása, naplózás megvalósítása stb.). Érdeklődésük arra sarkallja őket, hogy folyamatos fejlesszék programozási készségeiket, minden új technológiát megnéznek, és szívesen ki is próbálnak.

Eltűnnek a régi határvonalak?

A szemléletváltás elsősorban a fejlesztőcsapatok kialakítására, a csapaton belüli feladatok elosztására lesz hatással. A frontend/backend felosztás ugyanis nem tűnik el. Ám mindegy, hogy valaki frontendre vagy backendre specializálódik, mindkét helyen vannak termékfejlesztés jellegű (a product-first programozóknak) és infrastruktúra-fejlesztés jellegű (code-first programozóknak) feladatok.

És hogy miért fontos ezen rugózni? Ha valóban komolyan gondoljuk, hogy a lehető legszélesebb körben elérhetővé tesszük a fejlesztőmérnöki munkát, akkor olyan kereteket kell teremtenünk, amely segít az erre a pályára lépőknek megtalálni azt, ahol olyan testhezálló munkát tudnak végezni, ami kielégíti őket. Ez alkalomadtán a hosszabb távú megtartásukban is segíthet.

Közösség & HR

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.