A Google, az Apple, a Mozilla és a Microsoft is beállt a W3C konzorcium tavaly óta működő szabványosítási projektje mög, amely a gépi tanuló technológiák hatékony és platformfüggetlen működését segítené elő a mobil böngészőkben.

A webes szabványok kidolgozásával foglalkozó World Wide Web Consortium (W3C) külön munkacsoporton belül foglalkozik azokkal a leendő webes alkalmazásprogramozási felületekkel, amelyek a szervezet oldala szerint "elsőosztályú webes polgárrá" tennék a gépi tanulást (ML), elősegítve a böngészőkhöz való, alapszintű webes API-k kifejlesztését az ilyen technológiákkal összefüggő műveletekhez. Ez egyebek mellett azt a hardveres gyorsítást tenné lehetővé, amelyre mindenképpen szükség van a mesterséges intelligenciával kapcsolatos funkciók magas számítási igényéhez, például a valós idejű képelemzéshez, amit a browser programokon belül biztosítanának.

A már rendelkezésre álló API-k, mint a WebGL, erre ezért nem alkalmasak, mert nem férnek hozzá olyan hardveres eszközökhöz, mint a párhuzamos feldolgozás, a grafikus processzorok általános célú programozása vagy a dedikált ML processzorok. Az új API-kkal ezzel szemben azt is biztosítanák, hogy a fejlesztők az összes szóba jöhető hardverplatform alatt interoperábilisan működő tartalmat készíthessenek.

A szabványhoz már megvan az általános támogatás

A W3C Machine Learning for the Web Community csoportjának elnöke, a szervezetben az Intelt képviselő Anssi Kostiainen a Twitteren jelentette be, hogy a legjelentősebb webböngészők fejlsztői közül mindenki, vagyis a Google, a Microsoft, az Apple és a Mozilla is a kezdeményezés mögé állt, nem beszélve a tágabb értelemben vett webes és mesterséges intelligenciával foglalkozó ökoszisztéma egyéb szereplőiről. Kostiainen szerint a projekt így elérhetővé teszi a a mélytanuló technológiák (computer vision, beszédfelismerés stb.) sokkal hatékonyabb felhasználását, méghozzá a szabványosításnak köszönhetően egyszerre az összes webböngésző alatt.
 


A Web ML néven hivatkozott megoldást a fenti proof-of-concept videót is szemléltetik, ami persze csak annyira alkalmas, hogy a felhasználó szemszögéből is érzékelteti a teljes értékű gépi tanuló technológiák mobil képernyőn való megjelenését. Ezen egy olyan, böngészőből futtatott alkalmazás látszik, amelyek az okostelefon kamerájának felvételén keresztül azonosítja a kamera előtt lévő tárgyakat. Ilyet már sokan láttak, de a lényeg ebben az esetben az, hogy korábban külön alkalmazásra (ráadásul eszközspecifikus alkalmazásra) volt szükség az ilyen appok futtatásához, ezentúl viszon egy bármilyen telefon bármiylen böngészője alapértelmezett módon képes lehet erre.

A tavaly október óta működő Machine Learning for the Web Community Group szoros koordinációt ígér a W3C többi releváns munkacsoportjával, vagyis a GPU for the Web, a WebAssembly,a  Web Real-Time Communications vagy a Devices and Sensors csoportokkal. A dolog egyetlen szépséghibája az a tapasztalati tény, hogy a szabványokon dolgozó szervezetek és csoportok csak ritkán végeznek gyors munkát, mint ahogy ez a W3C esetében sem különösebben jellemző rájuk. Ehhez jön, hogy még a sikeres projekteket sem követi minden esetben a széles körű adaptáció – ez utóbbit remélhetőleg biztosítja majd a Google, az Apple, a Mozilla és a Microsoft most bejelentett támogatása.

Cloud & big data

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.