Egy év elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.

A zsarolóprogramok gazdái átlagosan 2,8-szor magasabbra emelik az általuk követelt váltságdíjakat, ha észreveszik, hogy áldozatuk rendelkezik kiberbiztosítással – derül ki a holland Universiteit Twente egyik doktori disszertációjából, amelynek szerzője több mint 450 ransomware-támadást vizsgált a 2019 és 2021 közötti időszakban. A The Register riportja alapján a behatolók egyik első lépése az "insurance" és a "policy" kulcsszavakkal ellátott dokumentumok keresése, amelyekben bizonyítékot keresnek a vonatkozó céges szabályokra.

A kettős zsarolásnak nevezett támadások során, amikor a bűnözők azzal is fenyegetőznek, hogy közzéteszik az áldozattól ellopott adatokat, a biztosítással rendelkezőket már átlagosan 5,5-ször magasabb összeggel próbálják lehúzni. Mindez arra a feltételezésre alapul, hogy a biztosító fedezi a váltságdíjat, ha a fizetés elmaradása sokkal nagyobb károkhoz, helyreállítási költségekhez és későbbi követelésekhez vezetne. Így a zsarolók is erősebb követelésekkel állnak elő, de egy bizonyos határt nem lépnek át, hogy a biztosítókat megtartsák stabil finanszírozási forrásnak.

Más furcsaságok is akadnak

A váltságdíj kifizetése a hatóságok szerint ösztönzi a bűncselekményt, és a szóban forgó tanulmány is kitér rá, hogy a vizsgált esetekben a biztosítással rendelkezők 44 százaléka fizetett a bűnözőknek, szemben a nem biztosítottak 24 százalékával. Ráadásul nemcsak többen, hanem többet is áldoztak a dologra, átlagosan 708 105 eurót a nem biztosítottak 133 016 eurójához képest. A leggyakoribb célpontnak egyébként a kis- és nagykereskedelem bizonyult, míg az IKT-szektor szereplői ellen ritkább, de sokkal jövedelmezőbb akciók zajlanak.

A kutatás megállapítja, hogy az IKT-szektorban a magasabb váltságdíjak mellett azon is jól lehet keresni, hogy rendszerint több cég is áldozatul eshet egy-egy támadásnak, ami növeli a fizetési hajlandóságot. Ugyanakkor a statisztika szerint a megfelelő biztonsági rendszerekkel működő cégek 27-szer kisebb valószínűséggel fizetik ki a bűnözőket, egyszerűen azért, mert sokkal ritkábban kényszerülnek ilyesmire. Ha mégis így döntenek, bár más lehetőségük is lenne, az általában a gyorsabb helyreállítást vagy hírnevük védelmét célozza.

A The Register a szerzőt idézve megállapítja, hogy sok vállalatnál hamis biztonságérzet tapasztalható: itt egy másik kutatásra hivatkozva azt állítja, hogy a biztonsági mentések például 85 százalékban nem működnek megfelelően. Ebben az összefüggésben pedig érdemes megjegyezni, hogy akinek nincs biztonsági másolata, az általában kevesebbet fizet, mint az, akinek a biztonsági másolata nem állítható vissza – valószínűleg azért, mert ők eleve értékesebbnek tartották az (elégtelen módon) védett adataikat.

Részletek a The Register riportjában és az eredeti kutatásban »

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.