Az egyelőre O kódnév alatt futó mobil operációs rendszer még fejlettebb energiagazdálkodással, új videózási lehetőségekkel és a kezelőfelületet érintő fejlesztésekkel gyarapodott.

Az Android 7 követte a Google névadási trendjét, és alfanumerikus sorrendben az N betűből ismét egy édesség lett: Nougatnak hívják a jelenlegi legfrissebb mobil operációs rendszert. Nyakunkon van azonban a következő változat is, mely egyelőre Android O kódnév alatt fut. A minap megjelent, fejlesztőknek szánt, kvázi betekintést nyújtó kiadás már láttatni engedi, hol és milyen formában fejlődik tovább a Google mobil operációs rendszere.

Bluetooth, NAN, PIP és értesítések

Jobb Bluetooth képességeket kap az új platform: az aptX támogatásával például a fej- és fülhallgatók irányába történő audiostreamelés válik magasabb minőségűvé. Megjelenik az úgynevezett Neighborhood Aware Networking (NAN) mód a Wi-Fi hálózatokhoz. Két, NAN-t egyaránt támogató okostelefon anélkül képes egymás megtalálására és a másikhoz való kapcsolódására, hogy ehhez bármilyen további alkalmazás vagy konfiguráció használatára lenne szükség. A csatlakozással nagysebességű adatmegosztásra nyílik lehetőség.

Az új Android támogatja a PIP (kép a képben) videózást, aminek köszönhetően egy éppen lejátszott videó átméretezhetővé válik, hogy azzal párhuzamosan más feladattal is lehessen foglalkozni. Gondoltak a fejlesztők a túlságosan szűkre szabott akkumulátoridők miatt aggódókra is, ezért a háttérben futó alkalmazások aktív képességeit automatikusan limitálja a rendszer, csökkentve erőforrásigényüket.

Fejlődött a billentyűzettel való navigáció és az adatok automatikus kitöltése is. Utóbbi révén biztonságos módon tárolhatók a bevitt adatok, melyek webes űrlapoknál gyorsan és kényelmesen előhívhatók, ahelyett, hogy újra és újra be kellene gépelni azokat. Az értesítés módja szintén változik; az Android O támogatja az alkalmazások kezdőlapon való megjelenítését, a függőben levő értesítések számának jelzésével. Emellett külön értesítési csatornákat is létesíthetnek az appok, például a Twitter saját csatornákat hozhat létre a kedveléseknek, a követéseknek stb. Az egyéni értesítéseknél lehetőség van 15, 30 percig vagy akár egy óráig történő késleltetésre.
 


A Marshmallow óta rendelkezik saját állománykezelővel (Files) az Android, ezt is továbbfejlesztette a Google. Úgy tűnik, hogy natív támogatás kapnak a témák, a többablakos appok pedig akkor is a képernyőn maradnak az új változatban, ha a kezdőoldalra navigál a felhasználó.

A töltéskijelzéssel viszont mostohán bántak

Van két, látszólag visszalépésnek tűnő változás is. Egyrészt a most kiadott fejlesztői változatból hiányzik a részletes akkumulátorhasználat elérhetősége. A jelenlegi Androidokban egészen részletes listát kaphatunk arról, melyik rendszeralkalmazás, app, szolgáltatás stb. mennyi akkumulátoridőt igényel. Ez az új operációs rendszerből eltűnt.

Másrészt az energiatároló telep töltöttségi kijelzőjének státuszsorban található ikonja nem mutatja százalékos szinten a rendelkezésre álló kapacitást. De emiatt azért nagyon nem kell aggódni: az ikon mellé még mindig elővarázsolható a kívánt numerikus információ.

Mobilitás

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.