A Google rendszerint az éves fejlesztői konferenciája, az I/O keretein belül mutatja be az Android legújabb verzióját. Idén szakítottak a hagyományokkal és általános meglepetésre hónapokkal a rendezvényt megelőzően publikussá tették a rendszer előzetes, úgynevezett preview kiadását. Az Android N még messze van a kész állapottól, arra azonban alkalmas, hogy megmutassa, milyen irányban halad tovább.
Több legyet egy csapásra
Az egyik legjelentősebb újítás a feladatok, alkalmazások párhuzamos kezelését, vagyis a multitaskingot érinti. Az androidos készülékek gyártói ezen a területen már több megoldást bemutattak, de az Android natív módon eddig nem tudott egy képernyőn két ablakban appokat futtatni. A preview szerint erre a futó alkalmazásokat megmutató gomb megnyomásával, majd ott a kívánt applikáció hosszanti megérintésével lesz lehetőség.
Ezzel az app rögzített helyzetbe kerül, az ablak mérete változtatható, egy másik alkalmazás megérintésével pedig akár kettő is elhelyezhető egymás mellett. Ha ebben az állapotban kilépünk a kezdőképernyőre, illetve később elindítunk pl. egy böngészőt, akkor a korábban rögzített app továbbra is megjelenik a felső részen. A multitasking mód fekvő, vagy panoráma módban is működik, illetve a The Verge videója szerint a külső fejlesztésű appok is gond nélkül használhatók ebben az üzemmódban.
Az Android N hozzányúlt és alaposan átdolgozta felülről lehúzható értesítési sávot is. A Hangouts már képes arra, hogy közvetlenül innen válaszoljunk a beérkező üzenetekre, de az N verzió esetében az összes app fel lesz erre készítve. A legördülő sáv felett fixen ott sorakoznak a főbb beállításhoz vezető ikonok, amelyek sorrendje, illetve összeállítása egyénileg szerkeszthető. Az értesítések egy mozdulattal jobban kibonthatók, így az app megnyitása nélkül is több infóhoz juthatunk hozzá.
Várják a visszajelzéseket
Az újítások közé tartozik még, hogy az értesítési sávból egyes beállításokhoz az adott ikon hosszú megnyomásával is el lehet jutni. A Beállítások menüpont már egy oldalról behúzható felületet is kapott, amivel még gyorsabban böngészhetők a lehetőségek. Az Android N-ben még részletesebben vezérelhetjük az alkalmazások adatfogyasztását, de emellett a háttérben futó folyamatokat optimalizáló Doze is sokkal intelligensebb lesz.
Az oprendszer fejlesztői verziója a Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Pixel C, Nexus 9, és a Nexus Player eszközökre tölthető le, de a Google azt javasolja, hogy ezt valóban csak akkor tegyük meg, ha nem a mindennapi használatban lévő készülékről van szó. Az Android N jelenlegi verziója még nem stabil, bőven akadnak hibák benne és a korábbi tapasztalatokból kiindulva nem biztos, hogy az összes új képesség bekerül a végleges verzióba. A Google a rendszert illető további részletekkel a május 18-20. között megrendezendő I/O konferencián fog szolgálni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak