Bélműködést serkentő, gyógyszerkapszulába csomagolható robotot fejleszt egy izraeli startup. Már a klinikai teszteknél tartanak.

Nem vicc, hiszen maga a New Scientist is megírta, hogy egy Vibrant nevű izraeli startup miniatűr robottal oldotta meg a székrekedés problémáját. A kísérlet azonban sokkal távolabb mutat, mint egy gasztroenterológiai probléma kezelése.

Közel 250 emberen végezték el a klinikai kísérleteket, és a tapasztalatok abszolút pozitívak. A krónikus székrekedésben szenvedők többségénél a robot megoldotta a problémát, és gyorsította a vastagbélműködést.

Egyszerű, mechanikus szerkezet

A kis robot arra képes, hogy a páciens vastatagbelének perisztaltikus mozgását vibrációval gyorsítja fel, és így a salakanyagok távozását serkenti. Magát a miniatűr robotot ugyanúgy juttatják be a páciens szervezetébe, mint a modern gyógyszereket: egy a bélben feloldódó kapszulába zárják. Amire a kapszula a vastagbélbe jut, feloldódik, és a hordozóból kiszabadult robot elkezdi működését. Végül egy-két nap elteltével természetes úton távozik a szervezetből.

A kezelés legnagyobb előnye, hogy nem kell olyan vegyi anyagokat juttatni a szervezetebe, melyek többségének szinte mindig van káros hatása, ráadásul jelen esetben a kezelés sokkal kíméletesebb, mintha valamilyen erős hashajtóval próbálnák kezelni a problémát.

A Futurism megjegyzi, hogy bár egyre több olyan fejlesztés kap publicitást, ami a gyógyszeres kezelés helyett a testbe juttatott miniatűr robotok segítségével gyógyítana, diagnosztizálna, vagy szimplán megfigyelne betegeket, még messze vagyunk attól, hogy a gyógyításban ilyen jellegű paradigmaváltásról beszélhessünk. A Vibrant hashajtó robotja ugyan egyszerű eszköznek számít ezen a palettán, mégis évek kellenek ahhoz, hogy a székrekedés kezelésének sztenderd, akár gyógyszertárban beszerezhető eszköze legyen.

Ennél sokkal merészebb jövőképek vannak

Kísérletezési kedvben amúgy nincs hiány. A San Diego-i Egyetem egy kutatócsapata például mikromotoros gyógyszert fejlesztett, amit élő szervezetben, egereken már ki is próbáltak. Az eredményeket idén publikálták. A kutatócsapat a tablettába épített mikromotorral oldotta meg azt, hogy a hatóanyag a leggyorsabban jusson el az emésztőrendszernek arra a pontjára, ahol lebomolva optimális hatást tud kifejteni.

A neves jövőkutató, Raymond Kurzweil, aki a Moore-törvény általánosításával próbálta leírni a technológiai fejlődés gyorsulását, 2045-re jósolja a technológiai szingularitás bekövetkeztét, azaz akkor jelenhet meg az a mesterséges intelligencia, amely már meghaladja az emberi elmét. Az ember-gép kapcsolat viszont már 2030-as általános lesz – állítja Kurzweil. Nanorobotok százai, ezrei rohangálnak a testünkben, folyamatosan szondázzák szervezetünk fizikai állapotát, de lesznek olyan mikroszkopikus robotok is, melyek érzékelőikkel elménk tartalmát továbbítják a felhőbe.

Bár a jövőkutatókat időnként elragadja a fantáziájuk – Kurzweil szerint például el fogunk jutni a halhatatlanságik a szoftveralapú ember létrejöttével –, az emberi elme felhőbe kapcsolása már közel sem elképzelhetetlen. Agyat is kapcsoltak össze interaktív módon számítógéppel, emberi agyakat is egymással, és ennek során már a gondolatátvitel is működött.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.