A Waze 2013-ban került a Google fennhatósága alá, amikor a vállalat 1,15 milliárd dollárért felvásárolta az izraeli startupot. Akkor a történet szereplői fogadkoztak, hogy a csapat megőrizheti önállóságát, nem olvad be a Google szervezetébe és mehetnek tovább a fejlesztések. Ez így is történt, látható fejlődés azonban ennek ellenére nem történt, amire egészen mostanáig várni kellett.
Szebb, gyorsabb, jobb
A Waze egyes funkciói bekerültek ugyan a Google Maps-be, ennek ellenére különálló appként is elérhető volt, aminek most jelent meg a 4.0-ás verziója. Ez az első jelentős frissítés a szolgáltatás életében, mióta megtörtént a tranzakció. Az alkalmazás tetőtől-talpig megújult, a teljes, mára elavult kezelőfelületet áttervezték, a fókusz pedig végig az volt, hogy minél hatékonyabb eszköze legyen az autósoknak.
Ehhez két gomb áll a felhasználók rendelkezésére: a baloldali kék színű megnyomása után az otthoni, illetve munkahelyi címek adhatók meg, de ide kerül az a cím is, ami éppen aktív a navigációban. A keresett címet is itt lehet megadni, és ha korábban tároltunk kedvenc helyeket, akkor azokat is ezen a részen választhatjuk ki.
Az egyik újítás is ide kötődik: az app képes megnyitni a naptárat és onnan átemelni a bejegyzéseket. Amennyiben egy-egy teendőhöz beírtuk a helyszínt is, akkor a Waze figyelmeztet, hogy időben induljunk el, és rögtön útvonal opciókat ajánl fel az úthoz. A kezelőfelület másik fontos változtatása a narancs gomb, ami az úton tapasztalt események még könnyebb bejelentésére szolgál. Itt egyértelmű ikonokkal jelezhetjük, ha dugó van, baleset történt, vagy sebességet mérnek a rendőrök.
Kíméli az akkut is
A Waze legnagyobb erőssége a közösségben rejlik, akik az események észlelésével, majd jelzésével segítenek az úton lévőknek alternatív útvonalakat találni. A 4.0-ás verzió ezt sokkal kevesebb mozdulattal teszi lehetővé, minden sokkal egyértelműbb, magától értetődőbb. A fejlesztők arra is figyeltek, hogy az app takarékosabban bánjon az akkumulátorral, plusz egy gombot is elhelyeztek a menüben, amivel alvó módba küldhető az alkalmazás.
Az ingyenes, és nagy részében magyar nyelvű Waze egyelőre csak iPhone-okra elérhető. Készülőben van az androidos kiadás is, de annak érkezéséről egyelőre nem adott pontos információt a csapat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak